WomanMagazine.pl

Zmysłowa nauka

Każda z nas ma predyspozycje do różnych działań w czasie przyswajania swojej wiedzy. Wiele zależy od wykorzystywania zmysłów w procesie nauki, a żeby ich użyć, należy przekonać się, które przodują w naszym przypadku. Wzrok, słuch, czy może dotyk? ;-)

Standard Post with Image

Typ wzrokowca: Jesteś wzrokowcem, jeżeli wchodząc do nowego otoczenia, zwracasz uwagę na kształty i barwy. I to one potrafią wywrzeć na Tobie największe wrażenie… To także umiejętność zapamiętania najmniejszych detali w czyimś wyglądzie, kiedy widzisz osobę po raz kolejny oraz zapamiętywanie twarzy przy pierwszym spotkaniu. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie pamiętasz, jak ktoś się nazywa. ;-) Bardzo ważne jest dla Ciebie utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, a opisując jakieś zjawisko, używasz sformułowań „wyobrażam to sobie” i „widzę” – które odnoszą się bezpośrednio do zmysłu wzroku. Wzrokowcami są zwykle humaniści, a także ścisłowcy o dobrej wyobraźni przestrzennej.

Najlepsze warunki do nauki dla Ciebie: Zadbaj o to, by podczas nauki mieć wokół siebie ład i porządek. Bardzo ważne będzie zgromadzenie kolorowych pisaków i różnokształtnych naklejek do zaznaczania stron… W trakcie nauki pamiętaj o małych karteczkach, na których zaczniesz wypisywać słówka i trudne terminy – dla Ciebie to idealne narzędzie do nauki! Jeśli będziesz musiała zapamiętać większą partię materiału, w Twojej głowie zacznie się wytwarzać obraz (niczym filmowy) – historyjka, która ułatwi Ci zapamiętanie najważniejszych faktów.

 

Typ słuchowca: Jesteś nim, kiedy cały czas potrzebujesz bodźców słuchowych – np. nie potrafisz się uczyć bez muzyki, a w samotności sama zaczynasz wydawać dźwięki – nucić pod nosem i śpiewać… Podczas rozmów z innymi osobami, zapamiętujesz ich ton głosu i sposób mówienia. Podczas rozmowy często używasz powiedzeń „słuchaj”, „ostatnio słyszałam”… Twoją mocną stroną mogą być języki obce – nie jest dla Ciebie problemem zapamiętanie podstawowych zwrotów nawet po krótkiej wizycie w obcym kraju.

Najlepsze warunki do nauki dla Ciebie: Podczas nauki czytaj na głos, to pomoże Ci w zapamiętywaniu, a jeśli akurat szlifujesz nowy język – koniecznie włącz lektora lub kanał telewizyjny w tym języku. Warto, żebyś uczyła się z innymi – opowiadaj im o tym, co przed chwilą przeczytałaś, a oni niech opowiadają Ci o swojej nowo zdobytej wiedzy.

 

Typ dotykowca: Twój zmysł dotyku jest bardzo wyczulony – widząc nową rzecz, od razu chcesz jej dotknąć, spróbować lub powąchać. Kiedy z kimś rozmawiasz, zwykle gestykulujesz, a w mowie posługujesz się sformułowaniami typu „jak się wtedy czułaś?”… Podczas skupienia, nauki, musisz mieć coś w ręce np. bawić się długopisem lub włosami. Dotykowcy zwykle mają uzdolnienia plastyczne.

Najlepsze warunki do nauki dla Ciebie: Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki. Wygodny fotel i ulubiony kubek do herbaty z pewnością będą sprzyjać skupieniu. Dobrą decyzją mogę okazać się warsztaty z Twojej działalności, dzięki czemu lepiej przyswoisz wiedzę i będziesz mogła się wykazać. Praktycznym rozwiązaniem może być dla Ciebie również tworzenie mapy myśli.

 

Podobne artykuły

Nauka języka angielskiego z planszówkami

Nauczanie języków obcych z pomocą gier planszowych może sprawić, że uczniowie staną się aktywniejsi, a na dodatek szybciej i efektywniej przyswoją nowe zagadnienia. To innowacyjne podejście do nauki zwiększa zaangażowanie i autonomię uczących się.

Czytaj więcej