WomanMagazine.pl

Zazdrość o seksualną przeszłość partnera

Zazdrość o byłą, czy w ogóle zazdrość, to trudne uczucie, które może być destrukcyjne dla związku. W jaki sposób możemy sobie z nim poradzić?

Standard Post with Image

Często jesteśmy zazdrosne o przeszłość partnera, co prawda teraz nasz wybranek jest z nami, ale jeśli zbyt często wspomina o byłej, jesteśmy coraz bardziej zazdrosne. Czy rzeczywiście mamy o co się złościć? Jeśli partner porównuje nas nieustannie do byłej, albo opowiada, że robił z nią coś, czego z nami nie robił, albo porównuje nas do niej nieustannie, to słusznie możemy być zdenerwowane. Takie myśli mogą jednak pojawić się w nas w każdej sytuacji. Równie drażliwe są również doświadczenia seksualne naszego partnera. Nie zawsze z łatwością zaakceptujemy to, że nasz mężczyzna miał wiele partnerek seksualnych, albo zdarzał mu się przygodny seks.

Każda z nas jest czasami zazdrosna to naturalne, ale warto nie przesadzać. Zazdrość może być bardzo destrukcyjnym uczuciem. Niszczy zarówno naszą relację, jak i nas samych. Tym bardziej jeśli jest to zazdrość abstrakcyjna o przeszłość partnera. Bardzo często niepotrzebnie się nakręcamy, snując kolejne rozważania. Nie pozwalajmy przejąć kontroli nad sobą projekcjom dotyczącym tego, co nasza połówka przeżyła z kimś innym. Pamiętajmy, partner wybrał nas, a przeszłe relacje są zakończone. Każdy z nas ma jakąś przeszłość, trzeba to zaakceptować.

Nie musimy rozmawiać z naszym partnerem o jego byłych relacja, mogą nam one jednak dać pewien obraz osoby, z którą jesteśmy. Jednocześnie pamiętajmy, że jeśli partner miał w przeszłości wiele kontaktów seksualnych, również przypadkowych, nie wyklucza to tego, że obecnie mógł się ustatkować. Dlatego nie ma sensu obawiać się zdrady. Doceńmy to, że partner się przed nami otworzył i zaufał nam. Nie wierćmy partnerowi dziury w brzuchu, przeszłości nie zmienimy, możemy za to wykorzystać taką rozmowę, jako okazję do szczerej rozmowy z partnerem na temat jego potrzeb. Konieczna będzie jednak odpowiednia dawka dystansu oraz zaufania. Jeśli zdecydujesz się na szczerą rozmowę z partnerem, nie oceniaj go, przyjmij to, czym się z tobą podzieli. Stwarza to kolejną przestrzeń do rozwoju związku, jeśli jednak uważasz, że taka rozmowa będzie dla ciebie zbyt trudna do zniesienia, wtedy lepiej z niej zrezygnować. 

Podobne artykuły

Wilk w owczej skórze – jak pod płaszczykiem troski zazdrość zżera związek od środka

Zazdrość – dowód na to, że kogoś kochamy, że nie jest nam obojętny, że jest w naszych oczach atrakcyjny nie tylko dla nas, ale i dla innych. W łagodnej, zdrowej formie może i tak. Jednak zbyt często ta „troska” o partnera, o jego życie, pasje i znajomości przybiera chorobliwą, natarczywą formę, niszcząc związek.

Czytaj więcej

Udany związek, a zazdrość

Zazdrość wydaje się naturalną częścią związku, jednak jeśli występuje w nadmiarze może mu szkodzić. Jak możemy sobie z nią poradzić?

Czytaj więcej