WomanMagazine.pl

Zacznij oszczędzać

Nowy rok to doskonały czas, by wprowadzić w życie dobre nawyki, jednym z nich jest na przykład panowanie nad finansami. Oto kilka rad, które ci w tym pomogą.

Standard Post with Image

Określ wydatki

Pierwszym krokiem do oszczędzania, jest określenie tego, ile wydajemy. Dlatego notuj wszystkie wydatki, począwszy od tych na mieszkanie, samochód, czy zakupy. Uwzględnij nawet małe sumy. Następnie poddaj analizie zgromadzone dane, sumując je i stwierdzając, których wydatków nie sposób uniknąć, a które możesz ograniczyć lub zupełnie wykluczyć. Podsumowanie pozwoli nam tez zauważyć, gdzie uciekają nam pieniądze. 

Bądź sprytna

Ograniczenie wydatków to jedno, co, jednak jeśli nie możemy zrezygnować z telefonu na abonament lub zakupu kurtki zimowej? Wtedy warto pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy zmniejszyć wydatki. Porównajmy bieżące oferty usługodawców, a kurtkę kupmy w okresie zimowych wyprzedaży, zamiast kupować w sezonie. W podobny sposób możemy postąpić w przypadku wielu innych rzeczy. Może zdecydujemy się na zakupy w internecie? W oszczędzaniu mogą nam pomóc też porównywarki cen. A wybierając się na zakupy, przygotujmy spis rzeczy do kupienia. 

Wyznacz cel

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać to motywować może Cię wyznaczenie celu finansowego. Może być to uzbieranie jakiejś kwoty, która pozwoli nam na sfinansowanie naszego marzenia. Dobrym pomysłem będzie spisanie na kartce czynności, które pozwolą nam przybliżyć się do jego realizacji.
 

Znajdź dodatkowe źródło dochodu

Znalezienie dodatkowego źródła dochodu pozwoli nam szybciej zebrać pieniądze na nasz cel lub wspomóc domowy budżet. Dobrym sposobem może być też sprzedaż rzeczy, z których nie korzystamy. Mogą być to zarówno ubrania, jak i książki. Skłoni nas to przy okazji do zrobienia porządków.

Bądź cierpliwy

Na początku nie będzie łatwo, zwłaszcza jeśli do tej pory nie oszczędzaliśmy w ogóle i nie jesteśmy do tego przyzwyczajone. Oszczędzanie jak wszystko jest procesem i wymaga czasu, dlatego nie zniechęcajmy się, powoli nam się uda. Nastawmy się na bycie cierpliwym i świadomość, że oszczędzanie wymaga praktyki. Możemy zacząć od małej sumki, a będziemy zdziwione jak wiele uda nam się zaoszczędzić.

 

Podobne artykuły

Jak oszczędzać na wakacjach?

Okres wakacyjny w pełni. Część z nas wakacje ma już za sobą, druga część dopiero wyjedzie. Podczas wyjazdów będziemy myśleć - oszczędzać, czy nie? Oto kilka rad, które pozwolą nam rozsądniej zarządzać naszymi finansami na wakacjach.

Czytaj więcej