WomanMagazine.pl

W SIDŁACH ZAZDROŚCI – JAK JĄ POKONAĆ?

Zazdrości pragniemy unikać jak ognia, w końcu już samo słowo wywołuje w nas nieprzyjemne skojarzenia, a często także złość. Dlaczego jest to uczucie tak często obecne w naszym życiu i czy zagraża stworzeniu szczęśliwego związku?

Standard Post with Image

To uczucie potrafi zdominować większość pięknych chwil pomiędzy dwojgiem, bo czy można sobie wzajemnie ufać, kiedy na horyzoncie tak wiele niedowierzania? Pamiętaj, że mówimy tu tylko o zazdrości bezpodstawnej, tej nieprowokowanej i nieuzasadnionej. Oprócz chorobliwej odmiany uczucia, istnieje jeszcze zazdrość, która wzmacnia nasz związek. Dzięki niej uświadamiamy sobie na nowo, ile partner dla nas znaczy i potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości. Ale tylko ta umiarkowana...

Źródła zazdrości

Kiedy zazdrość zaczyna przejmować kontrolę nad innymi uczuciami, związek może czuć się zagrożony. Brak zaufania, żal, wyrzuty, wzbudzanie poczucie winy – wszystkie te emocje są na tyle toksyczne, że potrafią zabić prawdziwe piękno związku. Ciągłe szpiegowanie, wypytywanie o każde wyjście czy w najgorszym przypadku sprawdzanie prywatnej korespondencji przeczy prawdziwej idei związku i niszczy jego fundament – zaufanie. Potem jest już tylko gorzej.

Te wszystkie zachowania mogą wynikać z kilku czynników. Po pierwsze z niskiego poczucia własnej wartości, które widzi zagrożenie w otoczeniu i odbiera pewność siebie. W końcu tamta dziewczyna jest taka ładna, na pewno on coś do niej czuje! Dlaczego niby chciałby być z kimś takim jak ja? Zobaczymy, ile to jeszcze potrwa... Drugim powodem są wydarzenia z przeszłości, które doprowadziły do utraty zaufania do partnera. W tej sytuacji wydaje się uzasadnione, że skoro nasz były spotykał się z drugą, to pewnie kolejny także będzie… To wiąże się z nieprzepracowanymi jeszcze emocjami, które odziedziczyliśmy od dawnych sympatii. Niejako wynika to także z kompleksów, a nawet ze wzorców z dzieciństwa, otrzymanych od rodziców.

Walka

„Nieleczona” może stanowić zagrożenie dla związku, a zbyt intensywna z pewnością za każdym wystawia go na próbę. Jeśli chcemy coś z nią zrobić, to wspaniale! Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że to, co się z nami dzieje nie jest wporządku. Jeśli widzisz, że Twoja zazdrość jest nieuzasadniona, to już spory postęp, działaj dalej! Zastanów się, co jest źródłem Twojego lęku – prawdopodobnie utrata ukochanego – ale czy słusznie? Dlaczego miałby Cię opuścić? Czy przesłanki są logiczne? Warto porozmawiać o problemie z ukochanym. Z pewnością doceni przyznanie się do błędu i będzie wiedział, że skoro mówisz mu o tak delikatnych rzeczach, to bardzo Ci na nim zależy i zależy Ci na naprawie waszej relacji. Powodzenia! ;-)

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak prawidłowo zrobić zastrzyk insulinowy?

Nie taki zastrzyk straszny, jak go malują. Przekonaj się o tym, czytając poniższy tekst. Insulinoterapia nie musi być piekłem na ziemi!

Czytaj więcej