WomanMagazine.pl

Syndrom cesarza – na czym polega?

Syndrom cesarza dotyczy coraz większej ilości dzieci. Czym się charakteryzuje i w jaki sposób możemy mu zapobiec?

Standard Post with Image

Syndrom cesarza dotyczy dzieci, którym wydaje się, że wszystko im wolno. Swoim zachowaniem i roszczeniową postawą terroryzują otoczenie i przejmują władzę w domu. Taki syndrom często możemy obserwować u dzieci, które są wychowywane w duchu tego, że nie ma dla nich żadnych granic i właśnie z braku jasnych granic wynika. Przez co dziecko robi, co chce i w zasadzie samo nie wie co mu wolno, a czego nie. Dziecko z syndromem cesarza często prezentuje raniącą innych postawę i ma trudności z radzeniem sobie z własnymi uczuciami. 

Dlaczego rodzice nie stawiają swoim podopiecznym granic? Czasami dlatego, że czują wyrzuty sumienia z powodu małej ilości czasu poświęcanej swoim dzieciom. Chcą im później to wynagrodzić i pozwalają im na wszystko. Może to prowadzić do zgubnych skutków. Bywa to też spowodowane tym, że rodzice nie zawsze wiedzą, jak radzić sobie z awanturującym się dzieckiem, dlatego dają mu to, czego chce, żeby tylko przestało płakać czy krzyczeć. Warto zachować umiar, nie bójmy się powiedzieć dziecku nie. Na przekór temu, co mogłoby nam się wydawać, dziecko będzie czuło się bezpieczniej dzięki wyznaczonym granicom. Brak realnych granic i niekonsekwencja w rozsądnym karaniu dziecka, mogą prowadzić z czasem do rozwinięcia się roszczeniowej postawy dziecka. Z wiekiem dziecko chce więcej i więcej, a życie innych powinno kręcić się wokół nich i ich kaprysów. Wychowane w ten sposób dziecko wykazuje cechy głębokiego hedonizmu, nieustannie szuka przyjemności i nie ma poczucia obowiązku. Skupia się wyłącznie na sobie. Jeśli jego zachcianki nie będą spełniane, wtedy się złości. To my, dorośli ponosimy odpowiedzialność za jasno wytyczone granice zachowania naszych dzieci. 

Podobne artykuły

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej

Czym są samoopalacze Fake Bake?

Marzysz o naturalnej opaleniźnie bez konieczności wielogodzinnego przesiadywania na słońcu? Z pomocą przychodzi firma Fake Bake, oferująca samoopalacze bazujące na naturalnych składnikach.

Czytaj więcej