WomanMagazine.pl

Śmiej się na zdrowie!

Śmiech to zdrowie, jak wiele razy słyszeliśmy to porzekadło? A czy ma cokolwiek wspólnego z prawdą?

Standard Post with Image

Temat śmiechu interesował wielu naukowców, śmiech jest niczym innym, niż reakcją centralnego układu nerwowego, która wzmacnia układ odpornościowy, za sprawą zwiększonego powstawania immunoglobuliny, pobudza też wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia, które obniżają ból albo stres. Podczas śmiechu serce bije szybciej, dostarczamy dzięki temu ciału więcej tlenu i poprawiamy krążenie, a w płucach pojawia się więcej powietrza. Z racji tego, że endorfiny łagodzą ból do niektórych szpitali zaprasza się clownów, powstała nawet fundacja Dr Clown, która leczy śmiechem od 1999 roku, jej wolontariusze pojawiają się w ponad 40 miastach, szczególnie na dziecięcych oddziałach onkologicznych. W Polsce działa zaś joga śmiechu, która służy relaksacji i cieszy się coraz większą popularnością. Śmiech co ciekawe spala też kalorie, ze względu na pracę mięśni twarzy, pleców i brzucha. Śmiech często nazywa się najprzyjemniejszym lekarstwem na świecie, rozładowuje napięcie, pomaga w walce ze stresem, śmiejąc się wdychamy także sporą dawkę powietrza, dzięki czemu dotleniamy cały organizm. Pobudza też krążenie krwi, czego efektem jest usprawnienie przebiegu procesu materii. Warto wspomnieć, że stres stanowi jedno z najbardziej wyniszczających czynników, dlatego warto z nim walczyć właśnie śmiechem. Śmiech wpływa na działanie całego organizmu, działa zarówno na ciało, jak i na duszę, relaksuje i poprawia samopoczucie.

Śmiech sprawia również, że jesteśmy bardziej interesujący dla innych. Psychologowie mówią, że człowiek, który ma poczucie humoru i potrafi się śmiać z siebie i szczerze żartować ma spójną i dojrzałą osobowość. Dzięki dystansowi życie staje się bardziej znośne. Dla wielu humor to mechanizm obronny w czasie trudnych sytuacji. Śmiech pozwala ponoć też zajść wyżej. Radośni ludzie są postrzegani przez innych jako zaradni, sprytni, kontaktowi i bardziej życzliwi. Postrzegani są jako osoby, które są nastawione na rozwiązywanie problemów. Humor przydaje się też podczas starania o płeć przeciwną. To jedna z najbardziej pożądanych cech podczas wybierania partnera. Śmiech rozwija inteligencję emocjonalną, sprzyja poprawnej komunikacji, skraca dystans, zjednuje sympatię i daje zastrzyk energii. Korzyści płynące ze śmiechu są ogromne. Co ciekawe naukowcy zauważają prawidłowość – im częściej się śmiejemy, tym lepiej radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Śmiech działa też upiększająco, powodując rozszerzanie naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze odżywienie skóry.

Śmiejmy się jak najczęściej w domu, w pracy z przyjaciółmi. Nasz organizm nam za to podziękuje!

Podobne artykuły

DLACZEGO WARTO SIĘ WSPINAĆ?

Wspinaczka to sport wytrzymałościowy. Żeby zacząć, wystarczy znaleźć kogoś, kto nas pokieruje na początku naszej przygody. Potem już pójdzie jak z płatka! Ale czy zawsze? Jedno jest pewne – z pewnością warto spróbować!

Czytaj więcej

Piotruś Pan naszych czasów – czy warto się z nim wiązać?

Zawadiaka. Błyskotliwy, uroczy i dowcipny, a przy tym taki… nieuchwytny, trochę niegrzeczny. Dla wielu z nas, kobiet, brzmi intrygująco. Jako pierwsze wrażenie, impuls – dlaczego nie? Dobra partia na krótką przygodę, oderwanie się od szarej rzeczywistości. Tylko czy życie na dłuższą metę z takim mężczyzną, a raczej – wiecznym chłopcem, ma jakikolwiek sens?

Czytaj więcej