WomanMagazine.pl

Skąd bierze się poczucie niższości?

Poczucie niższości to pojęcie, które wprowadził Alfred Adler, psycholog i współpracownik Zygmunta Freuda. Skąd się ono bierze i jak możemy sobie z nim radzić?

Standard Post with Image

Dlaczego tak trudno nam niekiedy zaakceptować siebie? Każdej z nas od czasu do czasu towarzyszy poczucie niższości, ale niektórym towarzyszy ono nieustannie. Mówi się, że poczucie niższości swoimi korzeniami sięga okresu dzieciństwa, gdy dziecko nie otrzymało wystarczającej dawki miłości. Zdrowa relacja z rodzicami to klucz. Powinna być ona stabilna oraz ciepła oraz dawać nam świadomość, że jesteśmy ważne. Jeśli często jesteśmy krytykowane przez rodziców w okresie dzieciństwa i w wieku dojrzewania ciężej znosimy w przyszłości porażki i czujemy wstyd jeśli coś na mnie wychodzi. Dzieci, którym rodzice pozwalali na popełnianie błędów, podchodzą do nich jak do czegoś nieuniknionego i mają większy dystans. Jeśli miłość rodzica jest uzależniona od naszych osiągnięć, to kiełkuje w nas niepewność. Często porównujemy się wtedy z innymi. Poczucie niższości często zmusza nas do zmotywowania się do ciężkiej pracy, aby zagłuszyć kompleksy, niekiedy jednak paraliżuje nas ono i uniemożliwia działanie ze względu na strach przed krytyką. 


Pewności siebie nie zbudujemy z dnia na dzień, nie jest to jednak coś, czego nie możemy zmienić. Podchodźmy do popełnionych przez siebie błędów czy porażek z dystansem. Na ile to możliwe na co dzień okazujmy sobie troskę. Dostrzegajmy własne ograniczenia, ale nie załamujmy się. Jeśli nie mamy jakiejś umiejętności znajdźmy inną, by wypełnić te lukę. Nie zapominajmy też o zdrowym egoizmie. Niech nasze dobro nie przegrywa w starciu z innymi. Zadbajmy o pozytywne towarzystwo, niech emanuje dobrą energią. Starajmy się też nie porównywać z innymi, mając świadomość, ze zawsze znajdzie się ktoś gorszy i lepszy od nas. 

Podobne artykuły

DLACZEGO WARTO SIĘ WSPINAĆ?

Wspinaczka to sport wytrzymałościowy. Żeby zacząć, wystarczy znaleźć kogoś, kto nas pokieruje na początku naszej przygody. Potem już pójdzie jak z płatka! Ale czy zawsze? Jedno jest pewne – z pewnością warto spróbować!

Czytaj więcej

KOCHAJ I TROSZCZ SIĘ! CZYLI O AKCJI LOVE&CARE

„Love and care!” – tak marka Bobini Baby zachęca do przyłączenia się do akcji dla świeżo upieczonych rodziców. Love&Care to jednak dużo więcej niż zwykłe hasło. To pomoc i zwrócenie uwagi na najważniejsze potrzeby małego dziecka, w trosce o jego prawidłowy rozwój, który trzeba wspierać nieustannie już od chwili narodzin!

Czytaj więcej