WomanMagazine.pl

SEKRETY UDANEGO ZWIĄZKU

Wystarczą trzy minuty obserwacji, by dowieść, czy dwoje ludzi stworzy udany związek, a następnie szczęśliwe małżeństwo – gwarantują badacze z Seattle w Stanach Zjednoczonych, w laboratorium badającym miłosne relacje!

Standard Post with Image

W ciągu 25 lat przez Laboratorium Miłości przewinęło się ponad trzy tysiące par z różnym stażem. Zarówno małżeństw, jak i związków. Na tej podstawie psychologowie z University of Washington mogą wyciągnąć wiele wniosków na temat bardzo bliskich relacji. Choć początkowo badania miały dotyczyć więzi rodzinnych, szybko zdecydowano się ograniczyć je do interakcji partnerskich. Do pomocy w badaniach wykorzystywano różne metody badawcze, zarówno wywiady, nagrania, jak i sondaże. Na tej podstawie dr John Gattman, założyciel laboratorium, uznał, że analiza zebranych danych jest wystarczająca do przewidzenia przyszłości dwojga ludzi. I... zaczął przewidywać.

Przebieg badania

Na potrzebę eksperymentu Gattman wybudował laboratorium przypominające mieszkanie. Z pozoru wyglądało jak zwykły dom – zawierało sypialnię, łazienkę i kuchnie, a także całkowite umeblowanie – by pary mogły poczuć się tam komfortowo. Jedynym haczykiem były zamontowane w każdym z pomieszczeń kamery!

Analizując zebrany materiał, badacze opracowali metodę, która po zaledwie 3 minutach pozwoliła oceniać, czy związek partnerów przetrwa, czy zakończy się rozpadem. Brane pod uwagę było to, co mówią partnerzy, ale również w jaki sposób, a także wszystkie niewerbalne zachowania.

Sekrety dobrego związku

Cały sekret tkwił w obserwacji pary w momencie rozwiązywania konfliktu.

Udane związki to takie, w którym partnerzy potrafią się sprzeczać i rozwiązywać sporne kwestie, co daje im silne podstawy do szczęśliwej długotrwałej relacji. Natomiast związki, w których para nie jest dobrze dobrana, trwają w ciągłym konflikcie. Niszczycielskie okazują się cztery elementy, które destrukcyjnie wpływają na całokształt związku:

– Wzajemny krytycyzm

– Obrona siebie w momencie otrzymania zarzutów, tzw. odwracanie kota ogonem

– Lekceważenie zdania partnera, niesłuchanie go

– Utrudnianie dojścia do konsensusu

W badaniach udało się ustalić, że pary kłócą się najczęściej o kwestie finansowe oraz tematy dotyczące wychowywania dzieci – szczególnie jeśli dziecko pochodzi od wcześniejszego partnera. Jednak nie wszystkie mocniejsze sprzeczki muszą szkodzić związkowi – w każdej bliskiej relacji pojawiają się konflikty, ale najważniejszy jest sposób radzenia sobie z nimi, zawarte kompromisy oraz gotowość do poświęcenia się dla drugiej osoby.

Jak stworzyć dobre małżeństwo?

Badacze radzą, że przede wszystkim poprzez silne fundamenty. Partnerzy powinni okazywać sobie podziw i dużo czułości – nie tylko w sprawach wielkich, ale przede wszystkim tych codziennych. W trudnych okresach relacji nie mogą się od siebie oddalać, w efekcie wszystkie złe chwile powinny ich przybliżyć do siebie. Istotny jest także sposób radzenia sobie z powstałymi napięciami.

Tak więc, jeśli udało Wam się stworzyć solidne podstawy – możecie zacząć dzielić się wartościami, osiągać wspólne cele i wzajemnie motywować w każdej istotnej dla Was kwestii. Trzymamy kciuki! ;-)

Podobne artykuły

Manipulacja w związku, jak ją rozpoznać?

Manipulacja w związku może przydarzyć się każdemu, bardzo często trudno ją rozpoznać. Długotrwałe pozostawanie w tego rodzaju relacji wpływa niszczącą na naszą psychikę. W jaki sposób dostrzec, że mamy do czynienia z manipulatorem?

Czytaj więcej

Czy różnica wieku w związku ma znaczenie?

Posiadanie satysfakcjonującego i szczęśliwego związku to marzenie wielu z nas, nic więc dziwnego, że naukowcy tak wiele czasu poświęcają badaniom, które mają rozwikłać sekret udanego związku. Nie inaczej jest w przypadku wieku.

Czytaj więcej