WomanMagazine.pl

Pogodzić życie zawodowe z rodzinnym - wywiad z Magdaleną Zawadzką-Wojtaszek

Rozmowa z Magdaleną Zawadzką-Wojtaszek, szefową agencji Design PR, szkoleniowcem, wykładowcą i doradcą marketingowym, jednocześnie żoną i mamą dwójki dzieci.

Standard Post with Image

 

Woman Magazine: Od lat jesteś aktywna zawodowo. Byłaś dyrektorem zarządzającym dużej agencji, rzecznikiem prasowym, wykładowcą akademickim, często łącząc tych kilka zawodowych funkcji na raz. Od prawie 9 lat jesteś szefową własnej agencji PR. Prowadząc rozmaite projekty, pełniłaś i nadal pełnisz też inne, nie mniej ważne funkcje – żony i matki. Jak udaje Ci się to ze sobą połączyć?

 

Magdalena Zawadzka-Wojtaszek: Znalezienie złotego środka w tej sytuacji jest bardzo trudne. Jestem osobą, która we wszystkich pełnionych rolach i funkcjach chce dać z siebie zawsze 100%, mając dobę na działania. Buntuję się ustawicznie nie mogąc zrealizować wszystkiego w tym najwyższym levelu. Bo to nie jest możliwe. Co dzień walczę z tym jak szalona;-). Co dzień udowadniam sobie i światu, że się da, a wieczorem padam. Mam świadomość tego, ale nie potrafię inaczej. Spalam się każdego dnia i powstaję jak Feniks z popiołów. Taka jestem;-) Kocham adrenalinę, uwielbiam wyzwania, nie boję się nowych tematów, chętnie wchodzę w trudne branże.

Bycie mamą to ogromna odpowiedzialność i szkoła życia. Ty to wiesz, jesteś mamą. To ogromne wyzwanie i wielkie oczekiwanie wobec siebie i swoich dzieci. Chcę im zapewnić odpowiedni rozwój, warunki życia, przyszłość i chcę przekazać wartości, które dla mnie osobiście są bardzo ważne. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli wszyscy powiedzieć, że to nam-mi i im-się udało. Zawsze mnie to stresuje, ale mam nadzieję, że nakłady pracy się zwrócą w postaci szczęścia i zadowolenia moich dzieci. O to dziś walczę.

 

Zawsze dajesz radę uczestniczyć w ważnych wydarzeniach w życiu Twoich dzieci? Mam tu na myśli przedstawienia i uroczystości szkolne oraz przedszkolne? Czy miewasz dylematy – odwołać ważne spotkanie z klientem czy zostać z chorym dzieckiem w domu?

 

Zawsze jestem z nimi. Wiem, że tych momentów nie odzyskam w żaden inny sposób. Opowiedziałabym o wielu relacjach klient-ja-dziecko, ale nie starczyłoby czasu;-) Wielu klientów nie rozumie, że nie ma mnie kto zastąpić, albo, że wolę sama zostać z dzieckiem, bo ono tego potrzebuje. Dla klienta jestem wykonawcą konkretnego działania, dla dziecka jestem całym światem. Wybór jest prosty!

Od lat tak ustawiam swoją pracę, aby moje dzieci mnie widziały na wydarzeniach, które dla nich są ważne. To jest ta rodzicielska dojrzałość, o którą należy walczyć i to jest umiejętność odpowiedniego ustawiania życiowych priorytetów. Dla mnie jako matki uśmiech dziecka, całus, zwykłe “dziękuję”, to jest to, co najważniejsze.

Klienci wiedzą, że mogą na mnie liczyć, ale też wymagają aktywności i bycia na stand-baju cały czas, w nieprzewidzianych sytuacjach znalezienie work-life-balance jest niezmierne trudne, ale dzięki dobrej organizacji czasu daję radę;-)

 

Znając specyfikę pracy w Twojej branży wiem, że wielu rzeczy nie da się zaplanować, często trzeba reagować na bieżąco, być cały czas w pogotowiu. To trochę połączenie żmudnych codziennych, planowych działań z permanentnym dyżurem – pod telefonem, mailem, z jednym okiem non stop w mediach społecznościowych. Czy dystans od pracy jest w tej branży w ogóle możliwy? Udaje Ci się znaleźć czas tylko dla rodziny?

 

Teraz tak, ale do niedawna nie mogłam tego rozdzielić. Uczę się każdego dnia, moja rodzina uczy mnie dystansu. Kiedyś mój syn powiedział mi, że "mama to cały czas z telefonem". Nie zareagowałam na te słowa, uznałam, że przesadza, ale nie przesadzał – ja cały czas jestem pod telefonem, zaglądam do telefonu, odpisuję, klikam i przesyłam.

Jakiś czas temu, dokładnie dwa lata, postanowiłam zmienić styl życia i teraz staram się nie pracować wieczorami, maile odczytuję, jak dzieci już śpią. Wieczorne godziny poświęcam im i w ten sposób staram się zachować tę moją równowagę.

 

Jakie masz rady dla kobiet będących u progu swojej zawodowej kariery lub rozważające powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym? Czy warto stawiać na swój biznes, pracować dla siebie. Czy jest to dobra opcja na pogodzenie życia prywatnego i zawodowego?

 

Zdecydowanie tak, tego nam nikt nie odbierze. W swoim zawodowym życiu trafiłam na nieudaczników, ludzi wykorzystujących innych ludzi, nieuczciwych cwaniaków. Uważam, że swój biznes, który realizujemy, daje dwie najważniejsze opcje: spełnienie i niezależność. Tego wszystkim młodym kobietom życzę, spełnienia i niezależności!

 

Czy w ogóle jednoczesne spełnienie zawodowe i rodzinne jest możliwe?

 

Tak, ale do tego trzeba dojrzeć, ja dojrzewałam kilka dobrych lat. Nie mogę teraz powiedzieć, że to jest już ta idealna proporcja, ale jest już zdecydowanie lepiej, niż było.

W DPR realizujemy bardzo odpowiedzialne projekty, zawsze angażujemy się w nie na 100%, ale każdy z nas ma również swoje życie prywatne, które pielęgnujemy najlepiej jak potrafimy. Z łapaniem proporcji i dystansu pomagamy sobie wzajemnie;-) DPR to większość kobiet, więc doskonale rozumiemy swoje wewnętrzne rozterki:-)

 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Podobne artykuły

JAK NARODZINY DZIECKA WPŁYNĄ NA NASZE ŻYCIE?

To pytanie, które zadaje lub zadawała sobie każda z nas. Z niektórych zmian nie zdajemy sobie sprawy a wielu z nich się nie spodziewamy, bo oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego.

Czytaj więcej

WEIGHT BALANCE – ZMIEŃ SWOJE ŻYCIE NA ZDROWSZE

W lipcu ruszyła kampania Weight Balance, której partnerami są: Centrum Leczenia Otyłości i Fundacja na Rzecz Walki z Otyłością. Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!

Czytaj więcej