WomanMagazine.pl

Młody diabetyk u progu zawodowej kariery

Cukrzyca – poza bardzo nielicznymi przypadkami – nie może być powodem ograniczającym w podjęciu wymarzonej pracy. Jako młody diabetyk musisz mieć tego świadomość, aby w ewentualnym „wyścigu szczurów” już na starcie nie zostać zadeptanym. Niezależnie od tego czy leczysz się insuliną, czy nie, masz pełne prawo do wykonywania zawodu w ramach, którego posiadasz kwalifikacje.

Standard Post with Image

Lista zawodów, których podjęcie może być trudne lub niemożliwe dla osoby z cukrzycą, utworzona została w porozumieniu z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, a jej głównym kryterium było niebezpieczeństwo, jakie niesienia za sobą możliwość wystąpienia hipoglikemii. Zestawienie wymienia:

  • zawodowe kierowanie pojazdami: pojazdy ciężarowe (typu TIR), przewozy pasażerskie, kierowanie pociągami naziemnymi i kolei podziemnej (metro), kierowca zawodowy, taksówkarz;
  • służby państwowe i ratownicze: siły zbrojne (wojska lądowe, marynarka, lotnictwo), policja, straż pożarna, ratownictwo, żegluga morska, służba więzienna, służby ochroniarskie;
  • lotnictwo cywilne: piloci i inżynierowie lotnictwa, personel pokładowy, kontroler ruchu lotniczego;
  • zawody niebezpieczne: platformy wiertnicze, praca przy maszynach w ruchu, praca przy piecach, w wysokiej temperaturze, spalarniach, hutach itp., na torach kolejowych, w górnictwie, praca na wysokościach (rusztowania, dźwigi).

Niemożność podjęcia pracy – nawet w ramach powyższej listy – zawsze powinna być stwierdzona przez kompetentnego lekarza po starannym przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji i oceny zdrowia pacjenta.

Nie rezygnuj z marzeń w przedbiegach. Warto walczyć o posadę, która zapewni Ci satysfakcję i spełnienie. Jednak nie można robić tego za wszelką cenę, na uwadze należy mieć np. bezpieczeństwo swoje i innych. Czasami dobrym rozwiązaniem może być kompromis. Przypuśćmy, że od dziecka chciałeś być ratownikiem GOPR-u, bo uwielbiasz przebywać w górach i chcesz nieść ludziom pomoc. Niestety, uznano, że obecnie nie kwalifikujesz się do podjęcia takiej pracy, w jej pełnym zakresie obowiązków… ale możesz, np. starać się być częścią zespołu pracującego stacjonarnie lub przemyśleć rozwój kariery w administracji tej instytucji.

Wyróżnia się również zawody niepolecane – z uwagi na znaczną eksploracje narządu wzroku, trudność w zachowaniu higienicznego trybu pracy, jak i niedogodności dla codziennych czynności osoby z cukrzycą – ale w ich przypadku decyzja powinna zależeć tylko od Ciebie. Należą do nich:

·         stanowiska pracy, na których problematyczne będzie przestrzeganie diety i zasad leczenia: praca zmianowa, nocna, gastronomia, przedstawiciel handlowy;

·         zawody  wymagające znacznego wysiłku wzrokowego: zegarmistrz, obsługa precyzyjnych przyrządów optycznych.

 

Polskie Towarzystwo diabetologiczne szacuje, że w Polsce na cukrzycę cierpi około 2,6 mln osób, co daje ponad 7% społeczeństwa. Około 10% Polaków z rozpoznaną cukrzycą typu 1 oraz 65-75% z cukrzycą typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby. Wśród nich są tacy, którzy z własnego wyboru woleli uzyskać świadczenia rentowe lub szybsze świadczenia emerytalne. Młody człowieku, nie zasilaj tego grona. Pamiętaj, że niedopuszczalnym jest, by sam fakt cukrzycy stanowił przyczynę dyskryminacji lub nierównego traktowania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Podobne artykuły

Diabetyk nie może jeść czekolady? To mit!

Z radością obalamy mit, mówiący o tym, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść czekolady. Mogą, ale nie każdy rodzaj i nie w każdej ilości. Raz na jakiś czas, każdy może zjeść jedną lub dwie kostki gorzkiej czekolady. Najlepiej, gdy zawartość kakao przekracza 70%.

Czytaj więcej
Mówi: Grzegorz Kita Funkcja: prezes zarządu Firma: Sport Management Polska

Koronawirus całkowicie zatrzymał świat sportu. Część klubów i federacji może czekać bankructwo, a niektórzy sportowcy będą rezygnować z kariery

Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat sportu stanął. Już wiadomo, że na 2021 rok zostały przełożone igrzyska olimpijskie w Tokio i Euro 2020.

Czytaj więcej