WomanMagazine.pl

Jak się konstruktywnie kłócić?

Kłótnie to nieodłączna część życia, zwłaszcza jeśli jesteśmy w bliskich relacjach. W codziennym życiu ścierają się osobowości i światopoglądy partnerów, a trudno o dwie osoby, które zgadzałyby się we wszystkim. Kłótnia może nam przynieść wiele ważnych informacji na temat potrzeb partnera. Jak sprawić by wymiana zdań była konstruktywna?

Standard Post with Image

Traktuj kłótnię jako szansę

Kłótnie czy ożywiona wymiana zdań to naturalna część życia, pamiętajmy jednak, że głównym jej celem jest przyniesienie konstruktywnego rozwiązania problemu oraz oczyszczenie atmosfery. Kłótnia to doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się, jakie są potrzeby partnera, o których do tej pory nie wiedzieliśmy, bowiem to one bardzo często są przyczyną konfliktu. Konflikt pokazuje, nad którymi obszarami możemy popracować, a wspólne opracowywanie rozwiązania może nas do siebie zbliżyć. Zamiast szukać tego, co was dzieli i eskalować źródło napięć, skupmy się na tym, co podobne. Może podobnie postrzegacie źródło jakiegoś problemu? Ustalmy też zasady, którymi będziemy się kierować podczas kłótni, na przykład, że w razie zbyt zaognionej kłótni robimy sobie przerwę, by ochłonąć. Pozwoli nam to lepiej się kłócić.

Szanuj drugą stronę

Chociaż kłócimy się z różnych powodów i różnie może przebiegać wymiana zdań, to nie powinniśmy zapominać również w czasie kłótni o łączącym nas uczuciu. To pozwoli nam powstrzymać się od przykrych słów czy zachowania, którego będziemy później żałowali. Nie zakładaj też w złości, że tylko Ty masz rację. Każdy z nas ma swoje przekonania, których z chęcią będzie bronił, jednak tak naprawdę, nikt nie powiedział, że nie możecie mieć racji oboje. Przyjmij słowa drugiej strony ze spokojem, nie oceniaj i nie wyzywaj. Skup się na kwestii, która jest do rozwiązania, zamiast obwiniać drugą osobę o to, czego nie zrobiła lub o to, że zachowuje się w sposób, który Cię denerwuje. Nie podważaj uczuć drugiej osoby, ma do tego prawo. Dlatego wykaż się empatią. Chociaż buzują w nas emocje, postaraj się nie podnosić głosu, jednocześnie śmiało mów o tym, co czujesz, partner nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli nie powiesz mu o nich.

Bądź ciekawa

Często mówimy, że nie rozumiemy drugiej strony i zamykamy się w ten sposób na jej słowa i zachowanie. Zdecydowanie lepiej byłoby okazać ciekawość. Brak zrozumienia to doskonały początek, by dowiedzieć się, co takiego druga strona ma na myśli. Zanim zaczniesz się bronić i zaprzeczać, poproś drugą osobę o to, by dokładnie sprecyzowała to, co ma na myśli. Dopytuj, nie zakładaj, że wiesz, to może spowodować, że będziesz czuła się zawiedziona i zraniona, a może partner miał na myśli coś innego? Staraj się też nie generalizować, zamiast mówić – zawsze, nigdy, podawaj konkretne sytuacje i o to samo proś partnera. Przede wszystkim też słuchaj drugiej strony. Jednocześnie na ile to możliwe, na bieżąco rozwiązujcie drobne problemy, kłótnia będzie trudniejsza, jeśli wzajemne niezadowolenie będzie rosło.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

W SIDŁACH ZAZDROŚCI – JAK JĄ POKONAĆ?

Zazdrości pragniemy unikać jak ognia, w końcu już samo słowo wywołuje w nas nieprzyjemne skojarzenia, a często także złość. Dlaczego jest to uczucie tak często obecne w naszym życiu i czy zagraża stworzeniu szczęśliwego związku?

Czytaj więcej