WomanMagazine.pl

Jak się komunikować w związku?

Związek powinien przynosić nam satysfakcję, radość i spełnienie, a jednocześnie, choć czasami o tym zapominamy, wymaga on nieustannej pracy. Jednym z elementów nad którym warto popracować jest właściwa komunikacja.

Standard Post with Image

Zaakceptuj konflikty

Konflikt to naturalna część relacji i jako taką powinnyśmy ją traktować. Jednocześnie warto zadbać o to, by komunikacja podczas konfliktów, ale i na co dzień miała odpowiednią jakość. Sposób komunikacji bardzo często może zapobiec konfliktom, albo doprowadzić do ich pozytywnego rozwiązania. Kłótnia może dotyczyć różnych kwestii, począwszy od niespełnionych oczekiwań, a skończywszy na różnym światopoglądzie, bez względu na to możemy skorzystać z kilku patentów.

Nie tłum uczuć

Dotyczy to zarówno uczuć pozytywnych, jak i negatywnych. Jeśli zachowanie partnera nas denerwuje, warto go o tym poinformować. Miejmy jednak świadomość, że partner wcale nie musi zmieniać się pod nasze dyktando. Zadbajmy o to, by na bieżąco rozmawiać o naszych oczekiwaniach czy niepokojach. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której czujemy się nieusatysfakcjonowane związkiem, a nasze oczekiwania przeradzają się w żal i pretensje.

Słuchaj

Wydaje się, że każdy z nas potrafi słuchać, tymczasem bardzo często rozmawiając z drugą osobą, mamy już w głowie odpowiedź na zarzuty drugiej strony. Zamiast wysłuchać do końca co ma nam do powiedzenia druga osoba i dopiero jej odpowiedzieć.

Nie zakładaj

W idealnym świecie nasz partner spełnia każde z naszych oczekiwań i zgaduje czego chcemy. W rzeczywistości jesteśmy dwoma różnymi ludźmi, z różnymi doświadczeniami, oczekiwaniami i sposobem patrzenia na świat. Dlatego zanim zaczniesz oczekiwać porozmawiaj z partnerem i powiedz mu jasno o swoich potrzebach. Najlepiej dokładnie je precyzując, może bowiem okazać się, że np. pod poczuciem bezpieczeństwa rozumiecie zupełnie co innego. Jeśli nie jesteśmy pewne dopytajmy co partner ma na myśli. Możesz też podsumować, czy dobrze zrozumiałaś to, co partner do ciebie powiedział i zapytać, czy dobrze zrozumiałaś.

Pamiętaj o szacunku

Wzajemny szacunek kto jedna z podstaw trwałego związku, okazujemy ją naszemu partnerowi między innymi poprzez to w jaki sposób do niego mówimy. Nie zapominajmy o nim także w kłótni. Zamiast krytykować naszego partnera, poinformujmy go, które z jego zachowań nas zdenerwowało. W końcu nie jest tak, że denerwuje nas cała osoba, a jedynie określone jej zachowania. Podczas rozmowy utrzymuj z drugą osobą kontakt wzrokowy, niech partner wie, że go nie ignorujesz i angażujesz się w tę rozmowę. Warto być też gotowym do przyznania się do winy oraz dopuścić do siebie myśl o tym, że skrzywdziliśmy kogoś nawet nieumyślnie.

Mów jasno

Właściwie nadany komunikat to połowa sukcesu, w końcu, jeśli chcemy, by mąż częściej z nami wychodził, albo udzielał się w kuchni, powiedzmy mu o tym, zamiast zarzucać mu, że cały czas najchętniej spędziłby na kanapie przed telewizorem. Co jakiś czas warto także na spokojnie porozmawiać o naszych oczekiwaniach, czy potrzebach. Nie oczekuj, że inna osoba będzie wiedziała dokładnie czego oczekujesz, jeśli jej tego nie powiesz i nie wytłumaczysz. Nasza wizja świata, jest naszą wizją świata. Nie zakładaj, że każdy widzi świat w taki sam sposób. Jednocześnie zaakceptowanie odmiennej opinii partnera może być dla nas trudne. Przyjmijmy odrębność i inność drugiej strony.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

SEKRETY UDANEGO ZWIĄZKU

Wystarczą trzy minuty obserwacji, by dowieść, czy dwoje ludzi stworzy udany związek, a następnie szczęśliwe małżeństwo – gwarantują badacze z Seattle w Stanach Zjednoczonych, w laboratorium badającym miłosne relacje!

Czytaj więcej