WomanMagazine.pl

Jak panować nad emocjami?

Emocje towarzyszą nam każdego dnia, zarządzamy nimi raz w sposób bardziej, raz mniej udany. Stanowią one cenne drogowskazy na drodze do tego, by lepiej zrozumieć siebie.

Standard Post with Image

Emocje mogą nas blokować przed działaniem i niszczyć nas, mogą też posłużyć nam za kompas. Zdecydowanie są potężną siłą, którą niekiedy trudno utrzymać na wodzy. Dotyczy to zwłaszcza złości, która jest trudna dla osoby, która ją odczuwa. Właśnie dlatego zarządzanie emocjami może nie być łatwe, często to emocje mogą kierować nami, a my uznajemy, że to przez innych czujemy się w taki sposób, że to ktoś inny nas zdenerwował i dlatego zachowaliśmy się określony sposób.

Jak radzić sobie z emocjami?

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że emocje są potrzebne i wartościowe, bo pokazują nam co czujemy. Te negatywne pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy coś nam nie odpowiada, gdy coś szwankuje, albo ktoś przekracza nasze granice. Są to między innymi gniew, lęk czy smutek. Podobnie pozytywne emocje pokazują nam, że naszym udziałem jest coś, co lubimy. 

Czasami radzimy sobie z nimi poprzez zakupy albo jedzenie słodyczy, działa to na krótką metę. Warto zadać sobie pytanie oto, dlaczego czujemy się w określony sposób. W przypadku lęku - dlaczego czuję strach i dlaczego jestem smutna? Po tym jak zidentyfikujemy emocję i odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego tak czujemy, możemy zrobić coś, by poczuć się lepiej, by jakoś rozwiązać tę sytuację. Zaakceptujmy to co czujemy, spróbujmy zrozumieć emocje. Warto też obserwować jakie sytuacje wywołują w nas określone emocje. Aby zapanować nad nimi warto w pierwszej kolejności uświadomić sobie co czujemy, następnie zastanowić się nad tym, dlaczego czujemy się w określony sposób, następnie, czy natężenie emocji jest adekwatne do sytuacji, w której jesteśmy. Jeśli twój gniew budzi zachowanie drugiej osoby, możesz ją o tym poinformować, wyrażenie własnych uczuć sprawi, że będzie ci lżej. Możesz także porozmawiać o swoich uczucia z bliską osobą, która pozwoli ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Nie staraj się pozbyć danego uczucia, zaakceptuj je, to da więcej. Postaraj się wyrównać oddech, jeżeli masz taką możliwość wyjdź z pomieszczenia i uspokój się. Prędzej czy później emocje, które czujesz odejdą. Pamiętaj, że twoje emocje należą do Ciebie, możesz nimi zarządzać. Nie masz wpływu na zachowanie innych, ale masz wpływ na siebie.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej