WomanMagazine.pl

Jak mówić do dziecka, by nas słuchało?

Twoje nastoletnie dziecko jest niegrzeczne i coraz trudniej ci się z nim dogadać? Oto na co powinnaś zwrócić uwagę.

Standard Post with Image

Dzieci często zachowują się nieodpowiednio, zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy hormony buzują i trudno im dojść do ładu ze sobą, a nam czasami trudno powstrzymać emocje. Zamiast jednak kłócić się z dziećmi zwolnijmy i zastanówmy się, co nas drażni w zachowaniu dziecka. Następnie porozmawiajmy o tym na spokojnie, proponując zmianę. Jeśli dziecko ma własne zdanie na jakiś temat, spróbujmy je zrozumieć zamiast od razu je bombardować. Jeśli będziemy nieustannie je krytykować, wtedy zamknie się w sobie i niechętnie będzie dzielić się swoimi odczuciami. W efekcie tracimy zaufanie dziecka. Nie musimy się oczywiście godzić na to, by dziecko robiło co mu się podoba, jeśli jakieś jego zachowanie nam się nie podoba, warto z nim porozmawiać, przyniesie to większy efekt niż krzyki i kłótnie. Nastolatek to jeszcze nie dorosły, ale też już nie dziecko, dlatego potrzeba cierpliwości i spokoju, aby się z nim dogadać. Kontakt z nastolatkiem może być trudny również dlatego, że z roli szanowanego opiekuna spadliśmy niżej niż jego koledzy.

Jeśli nie podoba nam się, w jaki sposób nasze dziecko wyraża złość, warto z nim o tym porozmawiać. Pamiętajmy jednak, że emocje takie jak złość i sposób ich wyrażania są bardzo trudne i wymagają praktyki. Nie mówmy dziecku, że nie ma prawa się złościć. Zwróćmy tylko uwagę na to w jaki sposób dziecko wyładowuje swoją złość. Rozmawiajmy z dzieckiem na temat tego, jak radzić sobie z uczuciami. Nie zostawiajmy go z tym samotnie. Uczmy, że może wyładować je przez rozmowę, jak również sport czy płacz. Niech dziecko wyraża emocje ale w sposób zdrowy. Pod gniewem kryje się najpewniej niskie poczucie wartości, strach, odrzucenie, zranienie lub rozczarowanie. Dziecko może też odczuwać emocje z nieuświadomionych powodów. Dlatego dyskutuj z nastolatkiem, interesuj się jego sprawami, bądź po jego stronie. Nie wstydź się przeprosić dziecka, jeśli poniosły cię nerwy.

Jeśli chcemy nauczyć dziecko szacunku i empatii, to zróbmy to najlepiej poprzez zachowanie. Szacunek należy się zarówno dziecku jak i dorosłemu. Dlatego pokażmy mu, że szanujemy innych i ono też powinno. Gdy rozmawiasz z dzieckiem staraj się poświęcić mu uwagę. Nie krzycz, rozmawiaj na spokojnie. Musisz pamiętać, że dziecko może cię prowokować, świadomie lub nie swoim zachowaniem z którym nie zawsze jest w stanie sobie w pełni poradzić. Dlatego bądź opanowana. Im spokojniejsza jesteś, tym szybciej dziecko się uspokoi. Bądź opanowana i konkretna.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej