WomanMagazine.pl

Ile wolności w związku?

Wolność w związku to podstawa, bez niej nie możemy mówić o dojrzałym związku. Nie chodzi jednak o to, że drugiej osobie w takiej relacji wszystko wolno. Z jednej strony jesteśmy odpowiedzialni za partnera, z drugiej za związek, więc nie możemy robić niczego co uderzy w nasz związek lub naszego partnera. Jak wyznaczyć zdrowe granice?

Standard Post with Image

Każdy związek powinien być świadomą decyzją, w końcu wybieramy kogoś z dobrowolnej, nieprzymuszonej woli, decydując się, że to właśnie z tą osobą chcemy być. Jednocześnie każdy z nas ma prawo do odrębności, do posiadania własnych pasji czy znajomych. Tylko jak znaleźć pomiędzy tym wszystkim zdrową równowagę? 

Mimo, że niektórzy stawiają wolność w opozycji do związku, mówiąc, że jeśli pozwolimy partnerowi na zbyt dużo, to znajdzie sobie kogoś innego, nie jest to prawdą. Ze strachu grozimy partnerowi, że odejdziemy albo się obrazimy, gdy wyjdzie na piwo z kolegami. Chcemy przejąć nad partnerem władzę, kontrolować go i tym samym ustrzec się przed zdradą. Tymczasem właśnie takie zachowanie może skutkować tym, czego się obawiamy. Skrajności nie są dobre, również te, w których unikamy odpowiedzialności, chcemy być całkowicie wolne i bez zobowiązań. Ogranicza nas odpowiedzialność za partnera, jednocześnie warto zachować zdrową równowagę.

Nie popadaj w przesadę, w końcu chcemy czuć się szczęśliwi, a partner będzie ci wdzięczny za wyrozumiałość. Jeśli jesteś zazdrosna o partnera, że wychodzi ze znajomymi, zapytaj czy moglibyście wyjść wspólnie, a jeśli ma męski wieczór, co stoi na przeszkodzie, byś zrobiła sobie babski wieczór? Popracuj też nad poczuciem własnej wartości, jeśli obawiasz się nieustannie, że partner cię zostawi, to może jest to kwestia niskiego poczucia własnej wartości? Nie trzymaj partnera w klatce. Wspólnie ustalcie jakie są wasze granice, zróbcie to dobrowolnie i odpowiedzialnie. Samodzielne wyjście czy uprawianie pasji nie powinno stanowić problemu w końcu jesteśmy dwoma oddzielnymi jednostkami, które decydują się na wspólne życie. Należy pamiętać, że nie ma w tym nic złego, jedna osoba nie uszczęśliwi nas w pełni, potrzebujemy pełnić kilka ról, rodzica, przyjaciela, partnera, z różnym natężeniem tych ról. Dzięki temu nie oczekujemy, że każdą z naszych potrzeb spełni partner i dajemy sobie więcej luzu. Dzięki otaczającym nas ludziom rozwijamy się i wnosimy coś nowego do związku. Partner nie stanie się przez siedzenie w domu i niewychodzenie bardziej czuły, cieplejszy czy rozmowniejszy. Postarajmy się znaleźć złoty środek.

Podobne artykuły

SEKRETY UDANEGO ZWIĄZKU

Wystarczą trzy minuty obserwacji, by dowieść, czy dwoje ludzi stworzy udany związek, a następnie szczęśliwe małżeństwo – gwarantują badacze z Seattle w Stanach Zjednoczonych, w laboratorium badającym miłosne relacje!

Czytaj więcej

Manipulacja w związku, jak ją rozpoznać?

Manipulacja w związku może przydarzyć się każdemu, bardzo często trudno ją rozpoznać. Długotrwałe pozostawanie w tego rodzaju relacji wpływa niszczącą na naszą psychikę. W jaki sposób dostrzec, że mamy do czynienia z manipulatorem?

Czytaj więcej