WomanMagazine.pl

Czym jest związek kohabitacyjny?

Powszechnie uważa się, że konkubinat stanowi najchętniej praktykowaną przez Polaków formę relacji, co ciekawe, częściej wchodzimy w związki nazywane mianem kohabitacyjnych. Czym one są i czemu cieszą się sporą popularnością w naszym kraju?

Standard Post with Image

Z danych statystycznych wynika, że na świecie zawiera sie coraz mniej małżeństw. Nie oznacza to jednak, że ludzie nie chcą się ze sobą wiązać. Wprost przeciwnie. Dla wielu osób w dalszym ciągu jest to priorytet życiowy. Robią to jednak na trochę innych zasadach, z tej przyczyny preferując konkubinat oraz związki kohabitacyjne.

Związek kohabitacyjny to związek nieformalny. Trudno go jednoznacznie opisać, każda z par realizuje go na swój sposób. Niemniej jednak przyjmuje się, że mianem związku kohabitacyjnego określa się relację, w której ludzie są związani bliską zażyłością, mieszkają wspólnie, dzielą wspólnie gospodarstwo domowe i pozostają w relacjach seksualnych, przy czym nie muszą ze sobą mieszkać nieustannie. Dopuszcza się na przykład mieszkanie ze sobą tylko w niektóre dni w tygodniu, przez pewien czas lub tak zwane pomieszkiwanie. Wariantem związku kohabitacyjnego jest model Living Apart Together. To określenie socjologiczne opisujące spotykanie się i pomieszkiwanie razem od czasu do czasu u jednego lub drugiego partnera, bycie w relacji intymnej. 

Kwestia okresowego mieszkania różni więc kohabitację od konkubinatu, w przypadku którego wspólne zamieszkanie jest kluczowe. W przypadku obu rodzajów relacji pary nie mają wspólnoty majątkowej, nie mogą po sobie dziedziczyć, ani nie mogą uzyskać informacji w szpitalu. Choć niektóre kraje poszły na rękę swoim obywatelom i umożliwiły im zarejestrowanie związków, które nie są małżeństwem. Wsród nich znajduje się między innymi Grecja, Anglia czy Czechy. 

Kohabitacja to dla niektórych faza przejściowa przed ślubem, dla innych sposób na życie. Dlaczego jest tak popularna? Powody mogą być różne, nie każda para potrzebuje lub chce się wiązać małżeństwem. Nie zawsze też chcemy decydować się na wspólne mieszkanie, niektórzy cenią sobie pewną dozę prywatności i posiadnaie własnego miejsca, z tych powodów część par może wybierac wspólne mieszkanie tylko od czasu do czasu. 

Podobne artykuły

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej

REKLAMA JEST KOBIETĄ, CZYLI FEMVERTISING

Femvertising to reklama i komunikacja skierowana do kobiet. Uwzględnia ich potrzeby i oczekiwania wobec marek. Jest konsekwencją zmian społecznych i cały czas rosnącego udziału kobiet w decyzjach zakupowych. Z badań Ernst&Young wynika, że w 2028 roku kobiety będą kontrolowały 75% wydatków!

Czytaj więcej