WomanMagazine.pl

Czy warto przyjaźnić się z byłym?

Część z nas z różnych względów decyduje się na to, by po rozstaniu utrzymać kontakt ze swoim byłym partnerem, czy rzeczywiście jest to właściwe rozwiązanie?

Standard Post with Image

Po co nam były?

Mimo podjęcia decyzji o rozstaniu, czasami chcemy, by druga osoba nadal była obecna w naszym życiu. W końcu przez jakiś czas była to najważniejsza osoba w naszym życiu. Trudno z dnia na dzień zmienić uczucia, które do niej żywimy, dlatego czasami decydujemy się na rozwiązanie - pozostańmy przyjaciółmi. Przemawia za tym z jednej strony sentyment i dawne uczucia, w innym fakt, że rozstanie boli i czasami łatwiej jest je przeżyć, jeśli ta osoba nie znika całkowicie z naszego życia. Jednak czy aby na pewno jest to dobry wybór?

Badacze z Uniwersytetu Oakland przeprowadzili badania, które miały określić, jaki typ osób bardziej pragnie utrzymywać bliskie stosunki ze swoimi byłymi partnerami. Jednym z najczęstszych powodów, dla których pragniemy utrzymywać kontakt z naszymi byłymi jest seks. Odkryto też, że częściej na kontakt z byłymi partnerami decydują się osoby, o mocnej osobowości i naturze narcystycznej. Osoby rozsądne, które twardo stąpają po ziemi i odważnie patrzą w przyszłość raczej nie dążą do przyjaźni z byłymi partnerami. Wiedzą, że roztrząsanie przeszłości nie ma sensu i że raczej nie będzie miało dobrego przełożenia na przyszłość. Może nam również utrudnić budowanie nowej relacji. Do przyjaźni mogą też dążyć osoby, które nie mogą się pogodzić z rozstaniem i liczą na odbudowanie starej relacji.

Amerykańska kinematografia często pokazuje nam, że kontakty z eks nie nastręczają większej trudność. Byli partnerzy mogą na siebie liczyć, spotykają się, chodzą na piwo, plotkują. W prawdziwym życiu nie wygląda to tak kolorowo i zazwyczaj nie jest tak łatwe. Zwłaszcza, że emocje i uczucia po rozstaniu bardzo często są gorące i trudno nam zachować dystans. Generalnie uważa się, że kobietom i mężczyznom trudno się przyjaźnić, zazwyczaj jedna ze stron liczy na coś więcej, może nam się wydawać, że to już zamknięty rozdział naszego życia, tymczasem, gdy widzimy drugą połówkę, która układa sobie życie na nowo, może nagle okazać się, że jesteśmy zazdrosne. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu kiedyś ta osoba była dla nas ważna. Przyjaźń z eks może się udać, ale dopiero, gdy zapomnimy o starych krzywdach i urazach. Musimy być pewne, że miłość została wygaszona, inaczej szybko wyjdzie na jaw co naprawdę czujemy. Miejmy jednak na uwadze, że nie stanie się to z dnia na dzień. Dlatego czasami lepiej dać sobie nieco czasu bez siebie. Przyjaźń po zerwaniu jest bardziej możliwa, jeśli para rozstała się pokojowo. Obie strony muszą jednak chcieć tej przyjaźni i być pewne, że nie czują już nic do swojego byłego partnera. Najłatwiej może być zaprzyjaźnić się tym, których związek był powierzchowny i krótki. Wiąże się z tym mniej rozczarowań i wspomnień. Nie ma też co liczyć na przyjaźń, jeśli rozstajemy się z powodu zdrady, upokorzenia, czy rozbieżności charakterów. A jeśli związek był dla nas toksyczny to bym bardziej.

Zanim zdecydujemy się na kontakt z eks, warto zastanowić się nad tym, po co chcemy to zrobić? Jeśli postanowiliśmy się rozstać z jakichś przyczyn to po co się spotykać? Taka przyjaźń może sprawić też, że trudno będzie wejść nam w nowy związek. Nie zawsze będziemy bowiem w stanie odciąć się w całości od przeszłości, jeśli nasz były partner nadal będzie obecny w naszym życiu. Utrzymywanie takiej relacji może też prowadzić do porównywania nowego mężczyzny do starego partnera. Może też się zdarzyć, że będziemy idealizować starego partnera, zapominając o cieniach minionego związku.

Odpowiadając ostatecznie na pytanie z tytułu - czy przyjaźń pomiędzy byłymi partnerami jest możliwa? Tak, ale wymaga sporo pracy. Przede wszystkim wygaszenia starego uczucia. Musimy też pamiętać o tym, że utrzymywanie starej znajomości może nam utrudnić wejście w nową relacje.

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

CZY WARTO BYĆ MIŁYM?

Jak często tłumisz swoje prawdziwe emocje, bo nie chcesz kogoś urazić, albo pomagasz, jak tylko możesz, bo czujesz, że powinnaś? Czy jest to konstruktywne i uzasadnione, jeśli Ty na tym tracisz? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem bycia nadmiernie miłą!

Czytaj więcej