WomanMagazine.pl

Czy smartfony w szkole naprawdę szkodzą?

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że rząd Francji zdecydował o całkowitym zakazie używania telefonów komórkowych w szkołach. Czy była to słuszna decyzja? W jaki sposób nowe technologie wpływają na dzieci?

Standard Post with Image

Coraz więcej szkół zakazuje uczniom używania smartfonów, podczas lekcji i na przerwach. Apelują o to bardzo często również sami rodzice. Francja nie jest odosobnionym przypadkiem. Również w Polsce znajdziemy liczne szkoły, które zabraniają swoim podopiecznym korzystania z telefonów na lekcjach, a czasami także na przerwach czy podczas całego ich pobytu w szkole.

Czy telefony szkodzą?

Dziecko ze smartfonem to dzisiaj właściwie codzienność. Przesuwający się obraz i możliwość interakcji to dla dziecka skarbnica rozrywki. W ten sposób rodzice zyskują wytęsknione chwile spokoju, niestety jest to bardzo często droga na skróty. Telefony znajdujące się w zasięgu wzroku dziecka rozpraszają go. Dzieciom trudno będzie więc skupić się na odrabianiu lekcji czy usiedzeniu spokojnie w szkolnej ławce. Z dorosłymi jest zresztą podobnie. Wystarczy spojrzeć jak działa na nas nieustanna chęć sprawdzania poczty czy Facebooka, w ten sposób przerywamy wykonywaną przez nas pracę i przez pewien czas trudno nam powrócić do rozpoczętego zadania. Dodatkowo korzystanie z telefonów może wiązać się z uzależnieniem od nich. Wystarczy zobaczyć, jak reaguje dziecko, któremu zwraca się uwagę, że pora już odłożyć telefon. Bardzo często reaguje ono złością albo agresją. Naukowcy twierdzą, że technologia może działać jak narkotyk albo hazard. Nieustannie chcemy sprawdzać czy na naszym telefonie nie pojawiło się coś nowego na przykład wiadomość od znajomego. 

Technologia działa pobudzająco, zwiększając wydzielanie dopaminy czyli hormonu szczęścia. Zbyt długie przebywanie przed ekranem może powodować też depresję, nerwicę, stany lękowe czy agresję. Biorąc to wszystko pod uwagę nie dziwi, że wiele szkół zakazuje dzieciom korzystania z telefonów komórkowych. Na dodatek ich brak skłania dzieci do interakcji z innymi.

W Polsce nie istnieje odgórny przepis ministerialny zakazujący korzystania z urządzeń elektronicznych podczas pobytu uczniów w szkole, ale poszczególne placówki mogą indywidualnie wprowadzić zmiany w swoim statucie. ograniczając tym samym prawo dzieci do używania smartfonów oraz tabletów. Coraz więcej szkół decyduje się na to. Jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniej przedstawione argumenty oraz badania przeprowadzone w amerykańskich szkołach, z których wynika, że w szkołach w których wprowadzono zakaz używania telefonów wzrosły wyniki egzaminów, zakaz wydaje się zasadny. We wspomnianych szkołach zwiększył się również odsetek uczniów biorących udział w zajęciach grupowych. Zakaz używania telefonów zwiększa zainteresowanie światem. Niektórzy twierdzą, że zakazy nie pomogą, istotna jest edukacja młodzieży w tym zakresie i nauka poprawnego wykorzystywania nowych technologii.

Naukowcy twierdzą, że dzieci do 10 roku życia powinny jak najmniej obcować z rozrywkami tego typu. Zamiast tego możemy przeczytać dziecku książkę albo zachęcić go do aktywności fizycznej. Nie zaleca się również stosowania telefonu jako panaceum na uspokojenie dziecka, nasz podopieczny powinien nauczyć się jak radzić sobie z takimi emocjami jak złość czy niezadowolenie. Tablet jest w takich przypadkach krótkotrwałym rozwiążaniem.

Jakiś czas temu na naszym Facebook'owym profilu umieściłyśmy ankietę, w której pytałyśmy Was, czy popieracie zakaz używania telefonów w szkołach, aż 91% z Was odpowiedziało, że tak. Czy tak się stanie, czas pokaże.

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

CZY WARTO BYĆ MIŁYM?

Jak często tłumisz swoje prawdziwe emocje, bo nie chcesz kogoś urazić, albo pomagasz, jak tylko możesz, bo czujesz, że powinnaś? Czy jest to konstruktywne i uzasadnione, jeśli Ty na tym tracisz? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem bycia nadmiernie miłą!

Czytaj więcej