WomanMagazine.pl

Co zrobić gdy nasze dziecko jest innej orientacji?

Inne orientacje seksualne nie są już tabu, jednak w dalszym ciągu trudno zaakceptować nam, gdy okaże się, że nasze dziecko jest homoseksualne lub biseksualne. W jaki sposób powinnyśmy zareagować, gdy usłyszymy od naszej pociechy, że jest innej orientacji?

Standard Post with Image

Nauka tolerancji

Bywa tak, że w przypadku innej orientacji seksualnej łatwo przychodzi nam ją zaakceptować jeśli dotyczy obcych osób. Jeśli jednak mowa o naszych najbliższych może nie być już tak łatwo. Co zrobić, gdy usłyszymy takie wyznanie od naszego dziecka? Po pierwsze należy pamiętać, że dla dziecka to również jest sytuacja trudna. Jeśli zdecyduje nam się to wyznać, oznacza to, że nam ufa, nie popsujmy tego. Dziecku też jest trudno, czuje się dziwne, nienormalne. Dlatego mimo zaskoczenia powstrzymajmy się od obraźliwych albo przykrych komentarzy.

W naszym społeczeństwie panuje wiele przekonań związanych z innymi orientacjami, jak to, że orientacje nieheteronormatywne to coś złego lub, że stanowią rodzaj choroby (choć były kiedyś traktowane w taki sposób). Inna orientacja seksualna to nie choroba, nie jest też traktowana w taki sposób przez środowisko medyczne. Nie można się nią zarazić czy wyleczyć z niej. Minie pewnie jednak sporo czasu zanim całe społeczeństwo się z tym pogodzi. Jeśli ktoś twierdzi, że orientację można zmienić przy pomocy psychiatry lub psychologa to się myli. Nie ma takiej metody. Wymuszanie na osobie by zmieniała swoją naturę przynosi jej ból i cierpienie. Seksualność to obszar bardzo otwarty i kształtujący się w ciągu całego życia.

Zachowaj spokój

Niektóre osoby poczytują wzrastający odsetek osób homoseksualnych jako rodzaj mody, co jest nieprawdą, współcześnie po prostu więcej osób się do tego przyznaje. Jako rodzic możesz zareagować w różny sposób. Może pojawić się żal, dlaczego dziecko nam to robi, albo poczucie winy, że gdzieś popełniliśmy błąd. Jeśli tak właśnie jest, zachowajmy spokój. Postarajmy się podejść do tematu z rozwagą. Cokolwiek teraz myślisz, to w dalszym ciągu twoje dziecko. Uszanuj zaufanie, które ci okazało. Jeśli masz jakieś wątpliwości porozmawiaj z psychologiem. Poszukaj też grupy wsparcia dla rodziców dzieci homoseksualnych. Mieć syna albo córkę o orientacji homo- lub biseksualnej to nie powód do wstydu. 

W drodze do akceptacji

Warto pamiętać, że duża część osób homo czy biseksualnych nie ujawnia własnej orientacji ukrywając ją przed rodziną, ze strachu przed ich reakcją. Różnie zachowują się też rodzice, część z nich akceptuje orientacje dziecka, jednak ukrywa ją przed otoczeniem. Inni akceptują ją i szukają wiedzy. Najlepsze co możemy zrobić, to wspierać dziecko i pomagać mu w trudnych sytuacjach. Nawet jeśli początkowo jesteśmy w szoku z powodu wyznania dziecka, nic nie stoi na drodze, by następnie przejść do akceptacji i zyskać prawdziwą bliskość z dzieckiem w pełni akceptując jego inność.

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje opinia, że wychowanie może mieć wpływa na orientację seksualną dziecka. Tak nie jest, nie ma znaczenia, czy nasze dziecko wychowywane jest w rodzinie pełnej czy rozbitej. Nie ma też znaczenia sposób jego wychowywania. 

W Polsce coraz liczniejsze są kampanie społeczne, które pozwalają w jakiś sposób oswoić się społeczeństwu z osobami LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe), kreacje takie pojawiają się również w polskich filmach. Pamiętajmy, że dziecko che tylko zrozumienia, szacunku i zrozumienia, jak każdy człowiek. W Polsce nie jest to łatwe, ludzie wciąż jeszcze etykietują inne orientacje seksualne, nazywając je nienormalnymi. W takich warunkach dziecku trudno zaakceptować samego siebie lub podzielić się swoimi przemyśleniami z kimś innym. Nam też może być trudno z tego powodu, w Polsce wciąż panuje przekonanie, że normalny związek to para złożona z odmiennych płci. Chociaż możesz czuć się rozgoryczona, pamiętaj, że dziecko też czuje się zagubione. Dlatego najlepsze co możemy zrobić to okazać mu wsparcie oraz bezgraniczną miłość.

Podobne artykuły

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej

Jak prawidłowo zrobić zastrzyk insulinowy?

Nie taki zastrzyk straszny, jak go malują. Przekonaj się o tym, czytając poniższy tekst. Insulinoterapia nie musi być piekłem na ziemi!

Czytaj więcej