WomanMagazine.pl

Poliamoria - sposób na życie?

Związek z kilkoma osobami to marzenie wielu osób, czym jest poliamoria i czy to sposób życia dla każdego?

Standard Post with Image

Czym jest poliamoria?

Poliamoria jest związkiem miłosnym z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Nazwa składa się z dwóch członów - greckiego poli - czyli wiele oraz łacińskiego amor - czyli miłość. Nazywana jest niekiedy wielomiłością lub miłością mnogą. Osoby, które godzą się na taki układ nazywane są poliamorystami. Poliamoryści twierdzą, że kochają każdego z partnerów i że z każdym łączy ich bliskość oraz zaangażowanie. Osoby, które decydują się na poliamorię, określają jasne zasady – każdy z nich wie, że wchodzi w relację z kilkoma osobami. Partnerzy wzajemnie sobie ufają oraz okazują szacunek. W takim związku też może dojść do zdrady, jeśli któryś z partnerów pójdzie do łóżka z kimś spoza grupy.

Czy poliamoria jest dla każdego?

Poliamoria nie jest rodzajem związku, który przypadnie do gustu każdemu. Na pewno nie jest dla osób, które są zazdrosne o swojego partnera. Zdaniem psychologów, trwałość związku poliamorystycznego uzależniona jest między innymi od wieku partnerów. Dłużej przetrwa związek osób, po 30 roku życia, niż dwudziestolatków. Trzydziestolatkowie zazwyczaj posiadają bowiem większe predyspozycje do budowania trwałych związków. Nie jest to oczywiście regułą. Trwałość uzależniona jest też od ilości osób w związku oraz ich charakteru.


Czy poliamoria to wynaturzenie?

Dla wielu osób taka propozycja życia może być nieodpowiednia i mogą uważać ją za coś nienaturalnego. Jednak dla każdej osoby w związku, zasady, na których wchodzi w relację są jasne. Członkowie grupy mogą mieszkać pod jednym dachem, ale nie jest to absolutnie konieczne. Przy czym w poliamorii nie chodzi tylko o seks, ale i o uczucie. Każdy z członków zgadza się więc na taki rodzaj życia, a w związku panować powinna lojalność i wierność. Partnerzy też jak w każdym związku powinni móc liczyć na emocjonalne wsparcie. 

Podobne artykuły

JAK NARODZINY DZIECKA WPŁYNĄ NA NASZE ŻYCIE?

To pytanie, które zadaje lub zadawała sobie każda z nas. Z niektórych zmian nie zdajemy sobie sprawy a wielu z nich się nie spodziewamy, bo oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego.

Czytaj więcej

WEIGHT BALANCE – ZMIEŃ SWOJE ŻYCIE NA ZDROWSZE

W lipcu ruszyła kampania Weight Balance, której partnerami są: Centrum Leczenia Otyłości i Fundacja na Rzecz Walki z Otyłością. Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!

Czytaj więcej