WomanMagazine.pl

Wybieramy idealną choinkę

Do Wigilii coraz mniej czasu, w niektórych domach stoją już ustrojone choinki inni dopiero wybiorą się po swoje drzewko. Doradzamy jaką choinkę wybrać, by stanowiła prawdziwą ozdobę.

Standard Post with Image

Choinka żywa czy sztuczna

Wiele z nas nie wyobraża sobie Świąt bez żywej choinki, zapach świeżego drzewka to dla wielu osób symbol świątecznej atmosfery. bez względu na rodzaj wybieranej przez nas choinki przed zakupem choinki warto określić mniej więcej jakich rozmiarów drzewko chcemy mieć w domu, by nie okazało się po zakupie, że jest ono za duże. Zmierzmy więc miejsce w którym ma stanąć drzewko i z tą informacją idźmy na jej poszukiwanie. Jeśli nasze mieszkanie jest małe żywa choinka może się w nim nie zmieścić, wtedy z pomocą przychodzą choinki sztuczne w różnym rozmiarze. Mała sztuczna choinka nie utrudni dostępu szafek i pozwoli swobodnie poruszać się po mieszkaniu, zawsze można postawić ją też na stole. Żywa osypująca się choinka może być niebezpieczna dla małego dziecka, które chętnie bierze wszystko do buzi. Jeśli jedyne miejsce, w którym możemy postawić choinkę wypada pomiędzy kaloryferami, wtedy lepiej wybrać choinkę sztuczną. Żywa i okazała choinka lepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Po okresie świątecznym możemy wsadzić ją w ogrodzie. Z kolei choinka sztuczna może posłużyć przez wiele lat, jest trwała, nie zaśmieci podłogi, jest to nieco większy koszt jednorazowy. Sztuczna choinka jest też bardziej regularna i gęsta niż żywe drzewka. W przypadku żywej choinki możemy być za to pewni, że jej kształt jest niepowtarzalny i do tego pachnie.


Wybieramy żywą choinkę

Jeśli zdecydujemy się na zakup żywej choinki warto zwrócić uwagę na kilka kwestii podczas jej zakupu. Dzięki temu dłużej będzie nam ona służyć. Kupując żywe drzewko wybieramy albo drzewko ścięte, które prawdopodobnie skończy po Świętach na śmietniku, albo sadzone w donicy lub pojemniku, które możemy przesadzić następnie do ogrodu. W obu przypadkach dokładnie zbadajmy kondycję drzewka, czy ma soczysty kolor, zieleni, czy igliwie jest giętkie, wszystko to oznacza, że drzewko jest świeże i dłużej wytrzyma. Gęstość igieł oraz brak przebarwień na pniu też świadczy o świeżości drzewka. Duża ilość brązowych igiełek nie zwiastuje najlepiej. Kupując choinkę w donicy warto zapytać sprzedawcę jak długo w niej stoi. Jeśli drzewko stoi kilka dni i jest zielone to znak, że się przyjęło i będzie nam pięknie służyć. Żywą choinkę należy dokładnie obejrzeć, sprawdzając czy igły są intensywnie zielone, czy nie mają żółtych końcówek i czy nie odpadają łatwo od gałązki. Sprawdźmy też czy gałązki nie są połamane, a jeśli kupujemy w doniczce czy korzenie nie są połamane.


Osoby szukające żywego drzewka staną przed wyborem jego gatunku. Największą popularnością cieszą się świerk i jodła. Najczęściej możemy wybrać spośród jodły kaukaskiej, świerka srebrzystego i świerka pospolitego. Jodła trzymana w optymalnych warunkach przetrwa nawet dwa miesiące, igły nie będą się zaś sypać, najmniej żywotny jest świerk pospolity, za to bardzo intensywnie pachnie. Dłużej postoi jednak świerk srebrzysty, który cechuje się jednak mniejszym zapachem. Jodła kaukaska wygląda okazale, ma gęste poszycie oraz piękny kształt, ale nie pachnie, cechują ją za to grube i gęsto osadzone igły. Jeśli tęsknimy za zapachem choinki zawsze możemy postawić na stole świerkowe stroiki. 

Gdy przywieziemy choinkę do domu dajmy jej czas na rozprostowanie gałązek. Wyjmijmy ją z siatki i niech stopniowo przyzwyczaja się do naszego domu. Drzewko najlepiej czuje się w kącie pokoju, a nie blisko kominka czy kaloryfera. Żywą choinkę możemy postawić na stojaku lub w pojemniku. Jeśli wybierzemy pojemnik postoi ona dłużej. Musimy tylko zapewnić jej dostęp do wody. Temperatura w pokoju, w którym trzymamy drzewko nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Kupione drzewko zahartujemy trzymając je przez dobę na balkonie. Regularnie wietrzmy pomieszczenie, wybierzemy też lampki LED-owe, wydzielają bowiem mniej ciepła. Unikajmy ciężkich ozdób choinkowych.

Podobne artykuły

Wybieramy dzbanek filtrujący

Jeśli pijemy dużo wody po jakimś czasie może przyjść nam do głowy, że jej nieustanne kupowanie i wyrzucanie butelek jest bez sensu i postanowimy zainwestować w dzbanek filtrujący. Na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania jego zakupu?

Czytaj więcej

Jak dbać o żywą choinkę?

Pięknie pachnąca, żywa choinka to marzenie wielu z nas, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu choinki oraz w jaki sposób pielęgnować ją tak, by, jak najdłużej stanowiła ozdobę?

Czytaj więcej