WomanMagazine.pl

W Szczecinie powstaje muzeum mody

Pomysłodawczynią projektu jest Natalia Wąsik, która tworzy tę niezwykłą inicjatywę w pojedynkę!

Standard Post with Image

Bardzo cieszy nas ten fakt, bo w Polsce zdecydowanie brakuje takich miejsc. Mało kto dziś zdaje sobie sprawę, że w XX wieku produkcja odzieży w naszym kraju odbywała się w wielu miejscach. Pochwalić się możemy m.in. jedwabiem z Milanówka, wełną z Bielska, czy zakładami z Dany i Odry ze Szczecina i to właśnie one stały się inspiracją do stworzenia muzeum mody.

 

Natalia Wąsik ostatni rok spędziła w Księżnicy Pomorskiej i w archiwach państwowych gromadząc informacje na temat  nieistniejących już szczecińskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego Dany i Odry. Obecnie na miejscu fabryki Dany znajduje się hotel o tej samej nazwie, natomiast w miejscu, gdzie kiedyś był zakład Odry, mieści się centrum handlowe Kaskada.

 

Historia fabryki Dany sięga 1945 roku. W budynku przy ul. 5 Lipca 16/25 w Szczecinie został uruchomiony pierwszy oddział Państwowych Zakładów Konfekcyjnych, specjalizujący się w szyciu bielizny i mundurów dla żołnierzy i kolejarzy. Przedsiębiorstwo zatrudniało około 250 krawcowych i szwaczek. W zakładzie zatrudnienie znajdowały głównie kobiety, a miejsce to stało się nie tylko miejscem pracy, ale także częścią historii, którą tworzyły pokolenia. To właśnie ich historię pragnie przedstawić Natalia Wąsik.

 

„Miałam ogromne szczęście poznawać kolejne osoby pracujące kiedyś w Danie oraz Odrze i słuchać ich opowieści. Dzięki temu historia, którą wam przedstawiam, zawiera nie tylko fakty wyczytane w archiwalnych dokumentach, ale też wspomnienia zasłyszane od świadków historii, a ilustrują ją oryginalne przedmioty, które również brały w niej udział” pisze Natalia na stronie muzeum.

 

Część zebranych eksponatów możemy zobaczyć już na nowo powstałej stronie internetowej http://muzeumdanyiodry.pl/, jednak praca nad archiwizacją ciągle trwa. Natalia zachęca do podzielania się historią wszystkich, którzy mają wspomnienia związane z fabryką.

 

„Każde kolejne spotkanie i każda informacja są z mojej perspektywy na wagę złota, więc gdyby chcieli państwo podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z Daną i Odrą – zapraszam do kontaktu – mówi Natalia.

 

Podobne artykuły

Moje małe imperium mody (wywiad)

„Nigdy nie zasypiaj w aucie, bo to, co zobaczysz, może cię zainspirować. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, żeby niczego nie przegapić”. O modzie, czerpaniu inspiracji, blogowaniu i tym, jak wszystko się rozpoczęło, rozmawiamy z Marzką, autorką bloga My Little Empire Fashion. Zapraszamy!

Czytaj więcej

Historia mody (cz. I)

Pończochy, gorsety, głębokie dekolty… to nie wymysł naszych czasów, a rzeczy znane już od setek lat. Poddały się ewolucji, stopniowo zmieniały wygląd, dopasowując się do kobiecych potrzeb. Niniejszym rozpoczynamy cykl artykułów związanych z tematem, od którego nam kobietom nie sposób uciec. Zapraszamy nasze Czytelniczki do zagłębienia się w tematyce mody pod kątem historycznym – krok po kroku!

Czytaj więcej