WomanMagazine.pl

Jak zbudować szafę kapsułową

Która z nas nie spędziła choć jednego poranka na tym, by wybrać ubranie, które powinna na siebie założyć tego dnia, a później ma wrażenie, że straciła zbyt wiele czasu, bo z niczym nie może się wyrobić? W jaki sposób możemy ułatwić sobie proces decyzyjny? Poznaj szafę kapsułową i jej zalety.

Standard Post with Image

Codziennie podejmujemy tysiące decyzji, począwszy od tego w co się ubrać, przez to co zjeść na śniadanie, a skończywszy na tym, którą drogą jechać do pracy. Nie dziwi więc, że pod koniec dnia nie mamy na nic siły. Psychologowie nazywają to zmęczeniem decyzyjnym, które ma wpływ na obniżenie procesów uwagi i produktywności, rozwiązaniem jest ograniczenie konieczności podejmowania decyzji. Rozwiązanie takie stosują między innymi twórca Facebooka Mark Zuckerberg, czy były prezydent USA Barack Obama. Ten pierwszy znany jest z tego, że pojawia się w T-shircie i jeansach na każdym spotkaniu. Badania pokazują, że zmniejszenie ilości podejmowanych decyzji ograniczając się do tych naprawdę ważnych, pozwala poprawić koncentrację i wydajność. 

Na czym polega garderoba kapsułowa?

Capsule wardrobe to nic innego, jak reorganizacja rzeczy, które już posiadamy w taki sposób, by pasowały do siebie tworząc spójne zestawy ubrań, które lubimy, w których dobrze się czujemy, a co najważniejsze w których dobrze wyglądamy. Efekt takiej reorganizacji zobaczymy chociażby po zmniejszonym czasie spędzonym na wybieraniu ubrań. Czytając poradniki natkniemy się na różną liczbę ubrań, które sugerują one zostawić w naszej szafie, jednak to my decydujemy ostatecznie o ich ilości, absolutnie nie chodzi o to, aby trzymać się kurczowo ustalonej liczby i rezygnować z ulubionych ubrań. W głównej mierze chodzi przede wszystkim o uporządkowanie naszej szafy. Rzeczy, których nie lubimy oddajmy albo sprzedajmy.

Na porządki w szafie wybierzmy spokojny dzień, tak by skompletować ubrania przymierzając je przed lustrem, bądźmy ze sobą szczere i odpowiedzmy sobie na pytania, czy na pewno nasze ulubione ubranie w dalszym ciągu pasuje do naszej sylwetki, czy nie jest znoszone, czy buty wyglądają schludnie, czy w tym zestawie wyglądam profesjonalnie. Mając w głowie te pytania, połóżmy ubrania na łóżko, i zdecydujmy, które z nich faktycznie nosimy, a które czekają na lepszy czas. Podzielmy je też na sezony, resztę spakujmy i odłóżmy na czas, gdy będziemy tworzyć kapsułę na kolejny sezon. Z pozostałej reszty wybierzmy te, które są zgodne z naszym dress codem działalności zawodowej. W kapsule powinny znaleźć się jedynie te rzeczy, w których czujemy się dobrze i pewne siebie. Teraz zestawmy ubrania w taki sposób, aby stanowiły spójne zestawy bazowe. Najlepiej kierować się klasycznymi kolorami biznesowymi, odcieniami bieli, granatu, czerni, szarości, czerwieni i zieleni. Stylowe i modne sezonowo kolory lepiej sprawdzą się w dodatkach, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć jedną sukienkę w bardziej żywym kolorze.

Dzięki temu unikniemy złudzenia, że nie mamy się w co ubrać, albo niepotrzebnego kupowania nowych ubrań. W szafie powinnyśmy mieć tylko te ubrania, które lubimy nosić oraz takie, które do siebie pasują, w których dobrze się czujemy i wyglądamy. Warto zostawić topy, koszulki, koszule, krótkie spodenki, spodnie, spódniczki, sukienki, swetry i okrycia. W każdej kategorii przydadzą się rzeczy tworzące bazę, mające proste kroje, w bazowych kolorach.

Szafa kapsułowa pozwoli ci zaoszczędzić czas i kontrolować wydatki, wiedząc jakich ciuchów szukasz, łatwiej będzie ci robić zakupy.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej