WomanMagazine.pl

Zakupy na AliExpress? To proste!

Co prawda świąteczne szaleństwo już za nami, jednak czas wolny może skłonić nas do przeglądania internetu, a co za tym idzie do robienia zakupów. Coraz więcej z nas decyduje się na zakupy przez internet i to nie tylko za pośrednictwem naszych polskich serwisów, ale i serwisów zagranicznych, takich jak AliExpress. Poniżej znajdziesz kilka słów na temat tego portalu.

Standard Post with Image

Serwis AliExpress działa od 2010 roku. Strona doczekała się polskiego tłumaczenia, choć jest ono momentami dość umowne. Oferty przeglądać możemy bez logowania, jednak, aby dokonać zamówienia musisz się zarejestrować. To za co ceniony jest ten portal, to doskonale rozbudowany system reklamacji i narzędzi do weryfikowania sprzedawców i jakości towarów. Większość towarów dostarczana jest do Polski bezpłatnie (szukajmy oznaczenia free shipping), warto zwrócić na to uwagę. Co ważniejsze, nie ma wymogów względem minimalnej wartości przesyłki. Informacje na ten temat znajdziemy w zakładce dostawa i zapłata. Możemy wybrać opcję dostawy długoterminową – darmową (dostawa trwa zazwyczaj od 25-43 dni), albo płatną, dostarczaną za pośrednictwem kuriera, niestety cena dostawy może w takim przypadku wynieść więcej niż cena zamawianego przez nas towaru. Zapłacić możemy poprzez serwis PayPal, Przelewy.pl albo kartą kredytową. Cena przeliczana jest automatycznie na złotówki i taką kwotę serwis pobiera nam z konta. Sklep dostaje pieniądze za sprzedany towar dopiero wtedy, gdy klient potwierdzi otrzymanie towaru i zgłosi zastrzeżeń. Jeśli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia względem towaru, możemy go reklamować, otwierając spór. Możemy zażądać zwrotu wpłaconej kwoty albo częściowej rekompensaty.

Pamiętajmy o tym, że jeśli cena przesyłki przekracza 22 euro wtedy musimy zapłacić VAT. Jeżeli w deklaracji celnej sklep zaznaczy, że dana rzecz jest prezentem, to limit wynosi 45 euro. W przeciwnym razie możemy zostać zobowiązani do zapłaty podatku VAT. Urząd celny wezwie nas przy tym do przedłożenia dokumentu potwierdzającego zakup i zapłatę.

Równie istotna jest kwestia cła. Przesyłki, których wartość nie przekracza 150 euro zwolnione są z obowiązku zapłaty cła. Zwolnienie to nie dotyczy jednak perfum, wód toaletowych, alkoholi i tytoniu. Powyżej tej kwoty urząd może doliczyć cło, którego wysokość będzie zależała od rodzaju produktu. Celnicy sprawdzają przesyłki losowo. Zainteresować mogą ich szczególnie duże towary. Cło i podatek płaci się w chwili odebrania przesyłki.

Dlaczego AliExpress cieszy się taką popularnością? Przede wszystkim dlatego, że wiele towarów, które w Polsce kupimy drogo tam kupimy taniej, dlatego, że towary bardzo często kupujemy bezpośrednio od producentów, dlatego nie płacimy za reklamę, ani markę produktu. Na AliExpress często znaleźć możemy prawdziwe perełki. Mimo wszystko należy jednak zachować ostrożność podczas zakupu ubrań, bo chociaż sprzedawcy zamieszczają tabelę z europejskimi rozmiarami, to nie zawsze są one adekwatne. Warto też przyglądać się zdjęciom zamieszczonym w komentarzach, które pokazują rzeczywisty towar. Przed zakupem warto zorientować się ile zamówień zrealizował sprzedawca oraz jaką ma ocenę. Poczytajmy też opinie o produkcie i posortujmy je według tych, które posiadają zdjęcia.

Na AliExpress łatwo wpaść w ciąg zakupowy, towary kuszą niskimi cenami, ale zastanówmy się, czy naprawdę potrzebujemy tego wszystkiego. Uzbrójmy się również w cierpliwość, towary mogą iść naprawdę długo, zwłaszcza jeśli natkniemy się na czas przedświąteczny.

Podobne artykuły

Tanie zakupy? To możliwe!

Świetnie wyglądające ciuchy, tanie zakupy spożywcze czy RTV w atrakcyjnej cenie - to nie cud. Czasem wystarczy tylko nieco sprytu i cierpliwości, aby nasze zakupy były znacznie tańsze.

Czytaj więcej