WomanMagazine.pl

Wystawa Jean Michela Basquiata do obejrzenia online za darmo

Jean Michel Basquiat to jeden z najbardziej charyzmatycznych, ale także kontrowersyjnych artystów XX wieku. Tworzył graffiti, malował obrazy i był muzykiem. Jest najdroższym malarzem współczesnym. Prywatna nowojorska galeria The Brant Foundation udostępniła wystawę jego dzieł całkowicie za darmo.

Standard Post with Image

Jean Michel Basquiat złość i bunt

Basquiat urodził się 22 grudnia 1960 roku w Brooklynie, w Nowym Jorku. Jest uznawany za prekursora sztuki ulicznej- graffiti, w późniejszym okresie zajął się także malarstwem. Swoje zainteresowania zawdzięcza matce, która już od najmłodszych lat zapoznawała go ze sztuką.

Swoje pierwsze dzieła zaczął tworzyć w wieku 17 lat na murach Nowego Jorku. Było to graffiti  opatrzone dopiskiem SAMO (Same old shit). Uczył się w szkole Edwarda Murrowa, jednak jej nie ukończył. Żył ze sprzedaży koszulek, pocztówek i gadżetów, które sam wykonywał. Artysta nie miał stałego miejsca zamieszkania i często sypiał gdzie popadnie. Brak dachu nad głową i stabilności finansowej nie przeszkadzało mu w twórczym rozwoju, oprócz street artu Basquiat poświęcił się malarstwu.

Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął po spotkaniu z Anniną Nosei, właścicielką nowojorskiej galerii, w której odbywały się pierwsze wystawy artysty. Jego oryginalna sztuka została doceniona przez krytyka Rene Ricarda, a kariera nabrała tempa. W 1982 roku poznał Andy’ego Warhola, co zaowocowało przyjaźnią i kilkuletnią współpracą. Kiedy w 1987 roku zmarł Warhol, Basquiat załamał się. Zmarł roku później w wieku 27 lat z powodu przedawkowania narkotyków.

 

Wystawę online obejrzycie na stronie https://brantfoundation.org/

 

Podobne artykuły

Najlepsze wystawy online, które oferują światowe muzea

Sytuacja, w której znalazł się praktycznie cały świat zmusiła nas do zadbanie o swoje bezpieczeństwo i zostanie na jakiś czas w domowym zaciszu. Aby umilić Wam czas podczas trwającej kwarantanny przygotowaliśmy zestawienie światowych muzeów, które pozwalają na wirtualne zwiedzanie ich zakątków.

Czytaj więcej

Zajęcia jogi online to sposób na aktywność w domu. Poprawiają sprawność fizyczną i samopoczucie

Pandemia koronawirusa sprawiła, że życie mieszkańców Polski i świata radykalnie się zmieniło. Większość czasu spędzamy bowiem w miejscach zamieszkania, wychodzenie z nich ograniczając do koniecznego minimum. Jednak mimo izolacji warto organizować sobie poszczególne dni i nie rezygnować z dotychczasowych aktywności.

Czytaj więcej