WomanMagazine.pl

Wielkie serca biją po raz 25! WOŚP 2017

Kolejna styczniowa niedziela, jak niezmiennie od 25 lat, zapłonęła od czerwonych serduszek na kurtkach, czapkach i torebkach. To także wielkie medialne święto, którego będąc Polakiem, nie można ominąć. W tym roku WOŚP pobije kolejny rekord zbiórki pieniędzy, która ma być przeznaczona na dzieci i osoby starsze. Aktualnie licznik przekroczył 60 mln złotych, a do końca jeszcze daleko!

Standard Post with Image

 

Sukces już od pierwszej edycji

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona 2 marca 1993 roku i jest jedną z największych akcji o charakterze filantropijnym w Polsce. Zgodnie z ustalonym statutem to: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Fundacja została założona przez Jurka Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszkiewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Początkowo przez magazyn BRUM TOP, audycję programu III Polskiego Radia prowadzoną przez Owsiaka, która zbierała spontaniczne koperty z datkami, przekazywane na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Pierwsza udana akcja zbierania pieniędzy, ogłoszona w programie "Róbta co chceta" doprowadziła do stworzenia akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której nazwa pojawiła się już dwa lata wcześniej!

Podczas pierwszego finału w 1993 roku liczba zebranych pieniędzy przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów: udało się zebrać ponad 1,5 mln dolarów. Dzięki temu Jerzy Owsiak z założoną Fundacją zakupili sprzęt dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, a także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce.

Wielki Finał WOŚP przypadał zwykle na pierwszą lub drugą niedzielę nowego roku (obecnie trzecią) i stał się wielką cykliczną imprezą, której niezmiennie towarzyszą koncerty, festiwale, festyny, a także nierzadko imprezy sportowe. Co roku około 120 000 Wolontariuszy zgłasza się do pomocy w kwestowaniu na ulicach miast!

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2017

Aktualnie jest za wcześniej na dokładne podsumowania, gdyż tegoroczna edycja trwa nadal. Wiadomo jednak, że czerwone serduszko, z którym większość z nas wychowywała się przez całe życie, z roku na rok dociera do coraz większej liczby osób, a może to my jesteśmy jeszcze bardziej hojni? ;-)

Na chwilę obecną Wielka Orkiestra zebrała ponad 62 mln zł. Już teraz wiemy, że to dopiero początek! Dokładną sumę będzie można oszacować po zakończeniu wszystkich aukcji, a także przeliczeniu datków z wszystkich źródeł pomocy.

 

Podobne artykuły

Przegląd kobiecych blogów 2017

Blogi są nieodłącznym elementem naszego kobiecego życia. Podróżnicze, modowe, lifestylowe... Na laptopach czy telefonach. Czytamy wszędzie, gdzie się da. W szerokim internecie praktycznie każda znajdzie coś dla siebie. Każda również może stworzyć swoje miejsce na podstawie własnych doświadczeń i zainteresowań. Przedstawiamy subiektywny przegląd kobiecych blogów, które szczególnie nas zaciekawiły!

Czytaj więcej

Dieta arbuzowa – w sam raz na letni detoks!

Czy istnieje dieta wyszczuplająca, która jest jednocześnie pyszna, słodka i soczysta? Jak najbardziej... A do tego skuteczna? Zdecydowanie! Arbuz jest hitem tego lata, nie tylko jako modny wzór, ale wyjątkowy smak i widoczne działanie. Ponadto idealnie pasuje do bikini i wieczornych plotek z przyjaciółkami...

Czytaj więcej