WomanMagazine.pl

UWAGA: KOBIETA W KUCHNI!

Mówi się, że mężczyźni są lepszymi kucharzami, ale czy to znaczy, że kobiety całe lata gotowały z przymusu i uwarunkowań kulturowych? Dzisiejsza szefowa kuchni to osoba, która lubi próbować nowych kombinacji, jest bezkompromisowa i nie obawia się porażki. Jednak przychodzi jej to z wiekiem...

Standard Post with Image

Według wyliczeń naukowców kobiety stają się idealnymi kucharkami dopiero po 50 roku życia, bo potrzebują aż 10 lat, by nauczyć się wszystkich kulinarnych sztuczek.

Rozpoczynają jednak przygodę z gotowaniem zaraz po dwudziestce. W ciągu najbliższych kilku lat zaglądają do piekarnika, przygotowują składającą się z różnorodnych dań kolację dla znajomych, by w wieku 30 lat znać już wszystkie wymagane podstawy gotowania.

Pięćdziesięcioletnia kucharka dużo pewniej porusza się po kuchennych posadzkach i przebiera nożami, w związku z czym zaczyna gotować bardziej nietypowo. Dodatkowym atutem jest większa ilość czasu, którą może poświęcić kulinariom i zaspokojeniu brzuchów całej rodziny. Jest też bardziej przywiązana do tradycyjnych dodatków, których nie kupuje w saszetkach Knorra.

 

Jak poznać dobrą kucharkę? Odmierza na oko, a kiedy coś jej nie wyjdzie, nie wpada w rozpacz, tylko próbuje naprawić wyrządzoną szkodę.

 

Dla dzisiejszej Polki gotowanie to coraz częściej nie obowiązek a forma odprężenia. Cztery ściany, muzyka i akt tworzenia! "Gotowanie jest seksi!" - przekonują nas okładki gazet. To czynność, która może dać kobiecie spełnienie, pozwoli jej się wykazać i nigdy nie wyjdzie z mody!

Coraz częściej głos zabierają także feministki: kobieta w kuchni powinna być tam z własnej woli. Z pasji, a nie z przymusu. Cóż... nie zawsze ma taką możliwość, ale coraz częściej, jeśli tego nie lubi, może znaleźć swojego króla kuchni, który ją z tego miejsca uratuje. ;-)

 

Podobne artykuły

Tech Neck – uwaga na technologiczne zmarszczki!

Każdy z nas wie, że długie ślęczenie przed komputerem, tabletem czy nad smartfonem, nie jest zbyt korzystne dla naszego zdrowia. Zapytani o zagrożenia, wspomnimy pewnie o inwazyjnym wpływie na nasz wzrok. Myśląc dalej – wskażemy na kręgosłup, a zwłaszcza odcinek szyjny. Okazuje się, że do szkodliwych następstw częstego używania powyższych sprzętów, dołożyć też trzeba… zmarszczki technologiczne.

Czytaj więcej

UWAGA! ZA DUŻO CUKRU

Cukier krzepi! Za to hasło Melchior Wańkowicz otrzymał przed II wojną światową aż 5000 zł, za które mógł wtedy zostać szczęśliwym posiadaczem Fiata 508! Czy jednak rzeczywiście krzepi? Tu zaczynają się wątpliwości, bo dzisiaj cukier nie cieszy się dobrą opinią. Zobacz dlaczego!

Czytaj więcej