WomanMagazine.pl

Święto Zmarłych w innych krajach

Na 1 listopada przypada w Polsce Dzień Wszystkich Świętych. Jesienna aura sprzyja zamyśleniu oraz refleksji. Nam ten dzień kojarzy się z wolnym od pracy oraz odwiedzinami cmentarzy, by zapalić znicze na grobach bliskich osób. Nie wszędzie jednak święto to obchodzi się w taki sam sposób.

Standard Post with Image

Francja

We Francji podobnie jak w Polsce święto to obchodzone jest 1 listopada. Francuskie zwyczaje są dość podobne do naszych. Oni również odwiedzają cmentarze, palą znicze i składają kwiaty na grobach. Czasami na grobach pozostawiają małe marmurowe tabliczki z dedykacją dla zmarłych. Podobnie jak u nas 1 listopada jest dniem wolnym, a 2 listopada obchodzone są Zaduszki. Francuzi tłumnie odwiedzają cmentarz Pere-Lachaise, gdzie pochowano Jima Morrisona, Fryderyka Chopina czy Edith Piaf. Ten pierwszy może pochwalić się wiernym gronem fanów, którzy rokrocznie śpiewają jego piosenki nad grobem.

Niemcy

Święto Zmarłych przypada tu również na 1 listopada i jest dniem wolnym od pracy. Sposób obchodzenia dnia Wszystkich Świętych różni się w zależności od regionu Niemiec. Najwięcej osób odwiedza groby zmarłych na południu kraju, gdzie dominującą religią jest katolicyzm. Większość wiernych przynosi kwiaty i zapala znicze. W południowych Niemczech rodzice chrzestni obdarowują również swoich podopiecznych tradycyjną struclą.

Hiszpania

W Hiszpani na grobach królują elektroniczne lampki. Każda prowincja ma jednak swoje charakterystyczne zwyczaje. Hiszpanie podobnie jak my odwiedzają groby zmarłych i mają wolne. W niektórych regionach urządza się fiesty i targowiska. W Hiszpanii spotkamy też specjalne słodycze, które są sprzedawane i spożywane tego dnia. Znajdziemy pośród nich między innymi huesos de Santo – marcepanowe kości świętych oraz empinonados – marcepanowe szyszki otoczone orzechami pinii. 

Chiny

Chińczycy obchodzą święto zmarłych piętnastego dnia siódmego miesiąca. Według chińskiej tradycji siódmy miesiąc to Miesiąc Duchów, w którym duchy na 30 dni przybywają z zaświatów i odwiedzają żyjących. W Chinach dzień, w którym wspominamy zmarłych to Święto Duchów. Chińczycy odwiedzają cmentarze, palą przed tabliczkami przodków papierowe imitacje pieniędzy, odzież oraz przedmioty codziennego użytku. Tradycją jest też puszczania na wodę małych trzcinowych łódek z lampionami, mają one wyznaczać kierunek zagubionym duchom.


Japonia

Święto Zmarłych jest dla Japończyków jednym z najważniejszych świąt. Przypada ono w zależności od rejonów na dni pomiędzy 13-16 lipca albo 13-16 sierpnia. O-bon albo Bon ma 500-letnią tradycję, obchodzi się je ku czci duchów zmarłych, które przybywają do swoich rodzin i witane są latarniami zapalanymi u progów domów. W pierwszym dniu święta Japończycy składają na grobach ofiary z jedzenia. Duchy przebywają z rodzinami do 15- sierpnia, po czym są żegnane i odprowadzane. Dla uczczenia zmarłych na dziedzińcach świątyń odbywają się rytualne tańce.

Meksyk

W Meksyku to święto ma wesoły charakter. Święto to łączy dawne wierzenia prekolumbijskie oraz tradycję katolicką. Święto zmarłych trwa kilka dni. Dzień 31 października poświęcony jest zmarłym dzieciom. 1 i 2 listopada wspominani są dorośli. Przygotowania do obchodów trwają już na kilka tygodni przed świętem. W sprzedaży pojawiają się szkieleciki, trupie czaszki, maski śmierci. Meksykańczycy ustawiają ołtarzyki poświęcone tym, którzy odeszli. W dni święta ulice Meksyku wypełniają barwne parady. Groby przystrajane są kwiatami i świecami. Członkowie rodziny przynoszą jedzenie i picie, a cmentarze wypełniają się muzyką i opowieściami.

Podobne artykuły

ŚWIĘTO NASZYCH MAM!

Dziś wyjątkowy dzień, nie tylko ze względu na Boże Ciało, dzień wolny w pracy i długi weekend. To święto naszych kochanych mam! Wyraz szacunku dla ich trudu i docenienie tego, że nas wychowały, dały miłość i były jak dorastałyśmy.

Czytaj więcej

Otwórz swoją lodówkę na innych

Chyba nie ma takiej gospodyni, której nie zdarzyło się wyrzucić do kosza całkiem dobrego i przydatnego jeszcze do spożycia posiłku. Przyczyny bywają różne: gotujemy za dużo na raz dla zbyt małej ilości osób, wyjeżdżamy na wakacje i opróżniamy lodówkę, szalejemy kulinarnie praktycznie z okazji każdych świąt…

Czytaj więcej