WomanMagazine.pl

Sposób na Wielkanoc

Wielkanoc – wielkie święto chrześcijan… Czas zadumy, modlitwy i wielkiej radości. Rytm najbliższych dni wyznaczony jest przez kalendarz liturgiczny, ale nie dla wszystkich z nas stanowi on punkt odniesienia. Co wtedy? Udawać, że te święta nie istnieją? Jak można spędzić ten czas w inny, niereligijny, ale równie wartościowy, sposób?

Standard Post with Image

Radość

Wielkanoc to radość. Kojarzy nam się może zbyt często raczej z rozpamiętywaniem śmierci… jednak w swej istocie jest wydarzeniem niezwykle radosnym. Nic dziwnego, że święta wielkanocne przypadają w okresie wiosennym, gdy cała przyroda budzi się do życia. To napawa nadzieją, że będzie, że musi, być lepiej. W końcu, co roku, jest tak samo (przynajmniej w kontekście przyrodniczym). Dlaczego nie podążać tym tropem? „Zróbmy” więc sobie czas radości. Warto robić miłe rzeczy – zawsze, ale na czas wielkanocny zaplanujmy sobie coś specjalnego. Może coś, na co już od dawna nie mogliśmy znaleźć czasu..?

 

Refleksja

Obchody Wielkiej Nocy koncentrują się na zmartwychwstaniu. To czas sprzyjający refleksji nad zbawieniem, nad swoim życiem. Warto dać się nieco ponieść tym nastrojom – już w oderwaniu od kontekstu religijnego. Każdy pretekst jest dobry, żeby przyjrzeć się swojemu życiu, priorytetom, możliwościom i ograniczeniom. Kiedy będzie lepszy czas na odświeżenie swoich planów, niż czas wschodzenia pierwszej wiosennej trawy? Tak, wiemy – mamy już postanowienia noworoczne, ale teraz można je poddać weryfikacji i ewentualnie stworzyć listę… zupełnie od początku.

 

Odpoczynek

Możemy też całkiem po laicku, bez wzniosłych idei, skorzystać z okazji, że mamy dodatkowy dzień wolny od pracy i wykorzystać go na wypoczynek. Wyjedźmy poza miasto. Złapmy pierwsze promyki słońca, powędrujmy po lasach, górach. Po prostu – chodźmy na spacer. Spotkajmy się z rodziną i z przyjaciółmi. Spędźmy miło czas. Możliwości jest naprawdę wiele. Nawet jeśli dopiero teraz, postanowiliśmy na te kilka dni wyjechać w jakieś urokliwe miejsce, wystarczy troszkę poszukać w Internecie. Na pewno znajdziemy jakieś ciekawe wyjazdowe oferty „last minute”. W końcu Wielkanoc to też, z roku na rok, coraz większy ruch w branży turystycznej… 

 

Tradycja z dystansem

Nawet, gdy Wielkanoc obedrze się z chrześcijańskiego wyrazu, nadal pozostaje niesamowitą skarbnicą niezwykle ciekawych (nawet dziś) zwyczajów. Można je wykorzystać jako kanwę kilkudniowej przygody dla całej rodziny. Tradycja dużo do zaoferowania ma zwłaszcza w sferze plastycznej. Możemy wspólnie przygotować wielkanocne ozdoby, a potem przystroić nimi cały dom. Nie zapominajmy też o kulinarnym, niezwykle bogatym, świątecznym arsenale. No i „śmigus-dyngus”! W „lany poniedziałek”, jeśli pogoda dopisze, można oblewać się wodą do woli, a to uwielbia każde dziecko (i nie jeden dorosły). Jeśli jednak aura będzie mniej łaskawa, zabawę można przenieść do łazienki:) 

Święta Wielkanocne mają długą i piękną tradycję. Nie negujmy jej tylko dla tego, że nie utożsamiamy się z jej religijnymi podwalinami. Warto się jej przyjrzeć na nowo i z wiosenną świeżością skubnąć z niej to, co wyda nam się wartościowe i ciekawe. 

 

Podobne artykuły

Sposób na bliskość, ukojenie i zdrowie – wywiad z Mileną Nadolną-Dróżdż o zaletach noszenia dziecka w chuście

Dziś rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Bliskości. Obchody światowe potrwają do 7 października. Międzynarodowy Tydzień Bliskości to święto stworzone przez organizację BabyWearing International Inc. Głównym celem tego wydarzenia jest propagowanie noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich.

Czytaj więcej

Sposób siedzenia wpływa na Twoje samopoczucie!

Czy sposób siedzenia może mieć wpływ na nasz stan psychiczny? Okazuje się, że tak... Dowiedli tego naukowcy z Nowej Zelandii, którzy zbadali zależność pomiędzy depresją a... siedzeniem w pozycji wyprostowanej!

Czytaj więcej