WomanMagazine.pl

Powstała pierwsza samoobsługowa biblioteka w Polsce

W Łodzi powstała pierwsza samoobsługowa biblioteka. Z Szuflandii, bo taką nosi nazwę można korzystać całą dobę.

Standard Post with Image

Na rynku Manufaktury (przy wejściu do kina) stanęła pierwsza samoobsługowa biblioteka w Polsce. Wypożyczać z niej książki może każdy kto jest zarejestrowany w Bibliotece Miejskiej w Łodzi i ma ważną kartę biblioteczną – Fiszkę. Biblioteka działa 24 h na dobę i jest wyposażona w dotykowy ekran.

Choć na razie na półkach Szuflandii znajduje się tylko sto pozycji, inicjatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że jest to dopiero początek ich działań. – Zdecydowaliśmy się na pilotaż programu z taką lokalizacją, jednak mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej takich punktów na terenie całego miasta –  tłumaczy w oficjalnym oświadczeniu Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Wypożyczalnia od podstaw została zaprojektowana przez zespół Biblioteki Miejskiej w Łodzi ze współpracy z firmą Afrido. Podobne maszyny funkcjonują również w innych krajach.

Nasza wypożyczalnia to polski prototyp. Zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców - mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun. 

Z biblioteki można wypożyczyć maksymalnie dwie książki na okres 30 dni. Kolekcja obejmuje między innymi tytuły takich pisarzy jak Remigiusz Mróz, Filip Springer, Mariusz szczygła.

 Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualne pojawiające się obostrzenia związane z pandemią - tak o samoobsługowej bibliotece mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun

Mamy nadzieję, że takich miejsc w Polsce powstanie o wiele więcej.

Podobne artykuły

Hiperglikemia – Pierwsza pomoc. Postępowanie w przełomach hiperglikemicznych

Pierwsza pomoc przy hiperglikemii, udzielona jak najszybciej od momentu pojawienia się pierwszych oznak podwyższonego poziomu cukru we krwi, może uratować życie. Brak pomocy może doprowadzić do pojawienia się poważnych powikłań, np. utraty wzroku, niewydolności nerek, a nawet śpiączki hiperglikemicznej, która może doprowadzić do śmierci. Sprawdź, jak pomóc przy napadzie hiperglikemii.

Czytaj więcej

4 pomysły na majówkę w Polsce

Do majówki jeszcze trzy tygodnie, ale wszyscy wiemy, że turystyczna konkurencja jest nieubłagana. Przez te kilka dni (w tym roku aż 5!) górskie szlaki będą przepełnione turystami, historyczne miasta zwiedzającymi, a pobliskie jeziora wypoczywającymi. Nie będzie lekko ;) Na co się zdecydować? Oto nasze propozycje na każdy gust, wszystko w obrębie naszego kraju! ;)

Czytaj więcej