WomanMagazine.pl

Planeta Singli i Planeta Singli 2 - recenzja Woman Magazine

Widzieliście film Planeta Singli z 2016 roku? Druga część tego kinowego przeboju weszła do kin 9 listopada. Dwa dni wcześniej, premierę miała jej książkowa wersja, a mianowicie powieść o tym samym tytule, napisana na postawie scenariusza do filmu. Autorka książki – Ewa Markowska postanowiła przenieść na papier perypetie bohaterów, które inni być może poznają (lub już poznali) na wielkim ekranie.

Standard Post with Image

 

Nie miałam okazji obejrzeć pierwszej części filmu. Nie widziałam także jego kontynuacji. „Moja” Planeta Singli  to jedynie świat, wyobrażony na podstawie słów, nakreślonych przez Ewę Markowską. I tylko wrażeń z lektury dotyczyć będzie ta recenzja;)

 

Planeta Singli to historia Ani – spokojnej, na pierwszy rzut oka nieco melancholijnej, nauczycielki muzyki, niespełnionej pianistki, romantyczki wiecznie szukającej wielkiej miłości oraz Tomka – gwiazdy telewizji, playboya i wiecznego chłopca. Ich drogi spotykają się w szczególnych (a jakże!) okolicznościach i przynoszą obojgu wiele zaskakujących sytuacji i wrażeń. W drugoplanowej roli „występuje” Planeta Singli czyli portal randkowy, który obiecuje każdemu znalezienie swojej drugiej połówki. W realnym świecie jednak nie wszystko wygląda już tak idealnie.

 

Druga część książki (Planeta Singli 2) jest kontynuacją przygód głównych bohaterów. Wracają demony przeszłości, stare miłości, tłumione życiowe marzenia, ścierają się priorytety. Dużo tu nieporozumień, ale i nagłych zwrotów akcji. Powroty do przeszłości nie zawsze okazują się też bardzo złym pomysłem. Rodzi się też zupełnie nowe…

 

Obie powieści to komedie romantyczne. Jest miło, przyjemnie, momentami bajkowo. Zwłaszcza pierwsza cześć idealnie wpisuje się w konwencję, kreśląc nowoczesną bajkę o kopciuszku. Fabuła, mimo tego, że wiemy jak historia musi się skończyć, jest całkiem ciekawie utkana z pojedynczych wątków, które ją ubarwiają, tworząc sympatyczną lekturę na jesienny wieczór.

 

Kontynuacja powieści – z jednej strony już aż tak bajkowa nie jest, a z drugiej – to raczej tutaj pojawiają się nieco przerysowane sytuacje, nagłe zwroty akcji, w których zaistnienie trudno jest uwierzyć. Czytaniu towarzyszyło mi poczucie, że powieść nieco naigrawa się z intelektu Czytelnika, ale może to zamierzony efekt..? Planeta Singli 2 próbuje też, dużo częściej niż pierwsza część, wyciskać łzy, podając nam trudniejsze i momentami bardzo wzruszające wątki. Porusza trudne kwestie, podejmuje bolesne intymne dramaty, które trochę wprowadziły dysonans w fabułę, ale po dłuższym zastanowieniu można uznać, że bez nich powieść stałaby się zbyt odrealniona, a przy tym mdła.

 

Jedyna dygresja "filmowa": czytając, mimo że okładkę zdobią zdjęcia głównych aktorów grających w filmie, przez cały czas lektury nie mogłam odpędzić od siebie myśli, że w roli Tomka obsadziłabym raczej Jana Wieczorkowkiego, niż Macieja Stuhra  (przy całej wielkiej sympatii do niego). Jestem ciekawa Waszych odczuć.

 

Mimo lekkiego dyskomfortu i tę powieść czytało się miło i sprawnie. Osobiście "połknęłam ją na raz”, nie mogąc oderwać się od lektury ;-) To chyba całkiem niezła rekomendacja. Przeczytajcie i koniecznie podzielcie się wrażeniami!

 

Planeta Singli

Ewa Markowska

Wydawnictwo Wielka Litera

data wydania: 3.10.2018 r.

 

Planeta Singli 2

Ewa Markowska

Wydawnictwo Wielka Litera

data wydania: 7.11.2018 r.

 

 

 

Podobne artykuły

WOMAN MAGAZINE OTWARTY!

W piątkowy wieczór 8 kwietnia 2016 w krakowskim Hotelu Kossak odbyła się Wielka Gala otwarcia naszego magazynu internetowego! Od tygodni czekaliśmy, by w końcu oficjalnie przypieczętować rozpoczęcie tworzenia nowego miejsca w sieci, dedykowanego współczesnej kobiecie.

Czytaj więcej

GALA OTWARCIA WOMAN MAGAZINE

8 kwietnia 2016 r. w Hotelu Kossak w Krakowie odbędzie się gala otwarcia nowego magazynu online, dedykowanego współczesnym kobietom. Event rozpocznie się o godzinie 19 i potrwa do ok. 22. Dla gości przewidziano wiele atrakcji! Wstęp wolny!

Czytaj więcej