WomanMagazine.pl

Opiekun(ka) osób starszych to zawód przyszłości

Stoisz przed wyborem drogi zawodowej? A może zastanawiasz się nad przekwalifikowaniem? Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, a rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że część popularnych dzisiaj zawodów zniknie w ciągu kilku czy kilkunastu najbliższych lat. Opiekun(ka) osób starszych jest wśród tych profesji, na które z pewnością, z roku na rok, będzie coraz większe zapotrzebowanie.

Standard Post with Image

Skąd pewność, że opiekunowie osób starszych będą coraz częściej potrzebni?

Odpowiedź jest prosta. Społeczeństwo, szczególnie zachodnio- i północnoeuropejskie starzeje się. Ze względu na dużą migrację w obrębie kraju, większość starszych osób żyje z dala od swoich dzieci i wnucząt, w związku z czym skazani są na samotność i samodzielność. Owa samodzielność nie zawsze jest jednak możliwa. Szczególnie jeśli pojawiają się problemy zdrowotne i brakuje sił na wykonywanie codziennych czynności.

Opiekunka lub towarzyszka osoby starszej jest więc wymieniana jako zawód przyszłości, zaraz obok analityka cyber-miasta, menedżera ds. rozwoju sztucznej inteligencji czy tele-chirurga (według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości). Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy stawia opiekuna osoby starszej wyżej niż deweloperów systemów IT w swoim rankingu specjalistów, na których wzrośnie zapotrzebowanie.

Opiekun osoby starszej - jakie zalety ma ten zawód

Gdy mówimy o zawodzie opiekuna lub towarzysza osoby starszej, najczęściej skupiamy się na tym, jak wymagający jest to zawód. Często pomijamy pozytywne strony tej profesji. A jest ich również bardzo dużo. Przede wszystkim jest to jedna z niewielu ścieżek zawodowych, która pozwala każdego dnia robić coś dobrego dla drugiego człowieka. Może brzmi to naiwnie, ale badania pokazują, że taka praca przynosi znacznie większą satysfakcję. Wiedząc, że robimy coś potrzebnego i dobrego, lepiej znosimy trudy pracy oraz łatwiej znajdujemy motywację. 

Kolejna, nie do przecenia, wartość tego zawodu jest taka, że opiekun osoby starszej bez problemu znajdzie pracę zarówno dziś, jak i za kilkanaście lat. Wyjątkowo dobrych warunków pracy oraz wysokiego wynagrodzenia można spodziewać się w Niemczech, gdzie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest bardzo duże. Tamtejsi seniorzy coraz częściej żyją w pojedynkę, potrzebują obok siebie osoby, która nie tylko pomoże im w codziennych czynnościach, poda leki, ale i zwyczajnie dotrzyma towarzystwa. 

reklama

Opiekun osoby starszej w Niemczech - czy to zawód dla Ciebie?

Jeżeli jesteś osobą cierpliwą, empatyczną, wrażliwą, potrafisz znaleźć wspólny język ze starszymi osobami oraz nie boisz się pracy fizycznej - to może być zawód dla Ciebie. Bardzo przydatna będzie również znajomość języka niemieckiego, która przekłada się nie tylko na lepszą atmosferę pracy, ale i na wyższe zarobki. Już teraz nie brakuje ofert pracy dla opiekunów i opiekunek osób starszych w Niemczech, a ich liczba będzie wyłącznie rosnąć. 

Jak dodaje Marta Andrzejczak – kierownik ds. Rekrutacji  w Agencji Pracy InterKadra, która na co dzień zajmuje się rekrutacją opiekunek i opiekunów do pracy w Niemczech – osoby zainteresowane tym zawodem mogą obecnie liczyć na bardzo dobre warunki. „W InterKadra oferujemy jedną, polską czytelną umowę. Dzięki temu każdy wie, ile dokładnie zarobi i jakie ma obowiązki. Dodatkowo opłacamy naszym opiekunom i opiekunkom wysokie składki ZUS. Przez cały rok oferujemy rożne bonusy. W okresie letnim oraz świątecznym proponujemy premie nawet do 400 euro! Przez cały rok oferujemy naszym opiekunkom i opiekunom wsparcie koordynatora, bonusy za prawo jazdy oraz za polecenia.” – dodaje Marta Andrzejczak z InterKadra.

Jak widać oferty pracy dla osób zainteresowanych tym zawodem są naprawdę atrakcyjne, wydaje się też, że w związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na usługi opiekunów rynek ten będzie zyskiwał na atrakcyjności.

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Zawody przyszłości – warto je poznać!

Jeśli jeszcze nie jesteś pewna, czym zawodowo chciałabyś zajmować się za kilka lat, lub nie jesteś zadowolona z obecnie obranego kierunku, przedstawiamy „zawody przyszłości”, na które z pewnością będzie zapotrzebowanie ciągle zmieniającego się rynku. To także gwarancja dla osób młodych, by inwestowały swój czas nauki w rzeczy najbardziej opłacalne w perspektywie przyszłości.

Czytaj więcej