WomanMagazine.pl

Nadgryzione jabłko przez Chrisann Brennan - recenzja Woman Magazine

Jesteście wiernymi użytkowniczkami produktów Apple’a? Na logo ugryzionego jabłka reagujecie entuzjastycznie? Uważacie, że Jobs był postacią niezwykłą, wizjonerem bez skazy..? Jesteście gotowe na obalenie tego mitu?

Standard Post with Image

 

Jeśli tak, zapraszamy na "jazdę bez trzymanki", czyli wspomnienia Chrisann Brennan, pierwszej długoletniej partnerki Jobsa i matki jego córki Lisy… Jeśli Wasze wyobrażenia nie są tak idealistycznie – poznajcie sylwetkę Jobsa z nieco odmiennej perspektywy.

 

Kto nie zna Steve’a Jobsa..? Choć zmarł już kilka lat temu, jego mit nadal trwa. Kojarzony ze swojej postawy, czarnego golfu i jeansów oraz „lennonkowych” okularów, był prawdziwą sceniczna bestią. Potrafił porywać tłumy. Jego wizje wyprzedzały epokę. Bez niego na pewno świat nie wyglądałby tak, jak wygląda. Jednak o wspaniałości, wartości człowieka, stanowią jego wszystkie czyny – nie tylko „pozytywne” efekty twórcze niezwykłego umysłu.

 

Z książki Brennan wyłania nam się obraz człowieka poszukującego, z nerwicową wręcz niecierpliwością, wyczekującego tego, co zapisał mu los – zagubionego między wielkim poczuciem straty i równie wielkim przeświadczeniem, że wszystko mu się należy. Przekonanie, że został „wybrany” do wielkich osiągnięć, pchało go do przodu, bez względu na konsekwencje (dla wszystkich – nie tylko dla niego, ale głównie dla bliskich mu osób).

 

Czy geniusz, który realizuje swoją wielką misję po trupach, nie bacząc na innych, krzywdząc ich, zgniatając, posługując się kłamstwem, intrygą i manipulacją, rzeczywiście zasługuje na podziw? Czy rozwój technologiczny jest wystarczającym usprawiedliwieniem podłości, którą zionął i rozsiewał dookoła ( choć nie mam pewności czy do końca był tego świadom), jednocześnie uważając się za uduchowionego, niemal oświeconego,  a na pewno lepszego od innych..?

 

(…) „Czasami naprawdę Steve’a nienawidziłam, ale nigdy nie trwało to długo. Nasza wspólna córka zmusiła mnie do głębszego przemyślenia wielu spraw. Steve święty, obcy, despota, pierwotny mściwy męski bóg z dawnych czasów, kłamca, niezwykle piękny i uczciwy geniusz, połamana zabawka pod łóżkiem, pozbawiony matki chłopiec. Tylko ze względu na Lisę czułam się w obowiązku zrozumieć rozproszone odłamki błyskotliwego geniuszu Steve’a.  Sklepy Apple’a są lśniące i przestronne. Steve był jak nawiedzony dom.” (…)

 

O Jobsie dowiemy się z tej książki bardzo dużo, ale moim zdaniem, to nie on jest głównym jej bohaterem. Jest nią sama Chrisann Brennan. Książka wydaje się szczególnym katharsis, zrzuceniem ze swoich barków balastu relacji z Jobsem oraz jej konsekwencji. Obserwujemy przemianę dziewczyny w kobietę, matkę, dojrzałą odrębną osobę, która przez wiele lat swojego życia nie uwolniła się od wpływu tego, w jaki sposób Steve Jobs ją traktował, tego kim dla niej był. Wiele razy podczas tej lektury zastanawiałam się, dlaczego tej relacji nie ucięła. Nazwałabym ją "toksyczną" i pewnie w tym określeniu tkwi właśnie odpowiedź. Jobs był jej trucizną, ale jednocześnie dzięki próbie zdefiniowania się w opozycji do niego, mogła dojrzeć. Szkoda, że zabrało jej to tyle lat i przyniosło tyle upokorzeń...

 

Poza tym książka jest ciekawym obrazem czasów amerykańskiej kontrkultury - barwnych i uduchowionych (ze szczególnym wskazaniem wpływów Orientu) lat siedemdziesiątych. Przy okazji opowieści o trudnej młodzieńczej i nieco mniej młodzieńczej relacji, dostajemy także opis poszukiwań sensu życia i bycia. Nad stronami unosi się lekko narkotyczny (niech będzie, że i kadzidłowy)  dym, w tle pobrzmiewa muzyka Boba Dylana oraz indyjskie dzwoneczki. Jest barwnie, jest kolorowo, nieco... lekkodusznie, choć pewnie miało być mistycznie... Serdecznie zachęcamy do lektury - podczas słonecznego odpoczynku (i przy lemoniadzie).

 

 

"Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia"
Chrisann Brennan
Wydawnictwo Kompania Mediowa
Data premiery: 24.04.2019 r.

 

 

 

 

Podobne artykuły

WOMAN MAGAZINE OTWARTY!

W piątkowy wieczór 8 kwietnia 2016 w krakowskim Hotelu Kossak odbyła się Wielka Gala otwarcia naszego magazynu internetowego! Od tygodni czekaliśmy, by w końcu oficjalnie przypieczętować rozpoczęcie tworzenia nowego miejsca w sieci, dedykowanego współczesnej kobiecie.

Czytaj więcej

GALA OTWARCIA WOMAN MAGAZINE

8 kwietnia 2016 r. w Hotelu Kossak w Krakowie odbędzie się gala otwarcia nowego magazynu online, dedykowanego współczesnym kobietom. Event rozpocznie się o godzinie 19 i potrwa do ok. 22. Dla gości przewidziano wiele atrakcji! Wstęp wolny!

Czytaj więcej