WomanMagazine.pl

Frida Kahlo meksykańska bogini

W 113 rocznicę urodzin ekscentrycznej, pełnej życia artystki przypomnijmy jej wyjątkową historię.

Standard Post with Image

Kim była Frida Kahlo?

Magdalena Carmen Frida Kahlo  y Calderón była postacią niezwykłą, tak samo jak niezwykła była jej sztuka.

Naznaczona przez bezgraniczną miłość do o 20 lat starszego malarza o reputacji kobieciarza, piętno choroby, rozdarcie na tle emocjonalnym i seksualnym, wyjątkowy talent i meksykański temperament – taka była Frida Kahlo. Mimo że życie ją nie rozpieszczało, ona brała z niego garściami.

 

Okoliczności, w których Frida Kahlo odkryła powołanie do malarstwa, były niezwykłe. Wszystko zaczęło się od wypadku komunikacyjnego, w którym zderzyły się ze sobą autobus i tramwaj. Nastoletnia  Frida znalazła się w grupie najbardziej poszkodowanych pasażerów. Na skutek wypadku dziewczyna doznała szeregu poważnych urazów. Lekarze nie dawali jej dużych szans, jednak Frida miała w sobie wolę życia. Mimo iż latami trwał jej powrót do w miarę normalnego życia, ona nigdy się nie poddawała. Spędzając miesiące w szpitalu, odkryła w sobie talent i pasję do malarstwa.

Frida już jako młoda dziewczyna intrygowała i przyciągała osobowością. Była odważna, silna i zdeterminowana.

 

Frida Kahlo i Diego Riviera

To Frida upatrzyła sobie Diego Riviera już jako nastolatka, wcale nie przeszkadzała jej różnica wieku, jaka ich dzieliła. To artystka podeszła do niego pierwsza, podczas jednego z przyjęć  meksykańskiej bohemy prosząc, by ten ocenił jej dzieła. Jej odwaga, charyzma i pewność siebie zrobiły na znanym już w Meksyku artyście ogromne wrażenie. Ich związek, który nie był sielanką, trwał niemal ćwierć wieku, kochali się i nienawidzili jednocześnie. Jedno było pewne, nie potrafili bez siebie żyć. Wzięli rozwód, by rok później znowu zostać parą. Historię opisującą ich burzliwą relację możemy zobaczyć w filmie reżyserii Julie Taymor Frida.

 

Malarstwo

Frida przez wiele lat pozostawała w cieniu swojego sławnego męża Diego Riviery. W 1939 roku na zaproszenie André Breton, pojechała do Paryża, gdzie przygotowywano jej wystawę. Jednak ze względu na światopogląd Francuzów i cenzurę nie wspominała tej podróży pozytywnie, ale to właśnie dzięki niej została dostrzeżona przez takich artystów jak Picasso, Miró i Kandinsky, ojców sztuki nowoczesnej.

 

Dziś Frida Kahlo jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych malarek na świecie. Jej dzieła zdobią niemal wszystkie przedmioty użytkowe, a na Facebooku istnieje co najmniej kilka profili poświęconych jej osobie, prowadzonych przez zagorzałych fanów nie tylko jej sztuki, ale i osobowości. Po śmierci artystki w 1954 roku Diego przeznaczył jej dom na muzeum, w którym do dziś można oglądać prace Fridy. Wszystkie jej obrazy dostępne są dla widzów również online. Wystawa "Faces of Frida" zamieszczono na platformie Google Arts & Culture.