WomanMagazine.pl

Francja z zakazem używania telefonów w szkołach

Francuski parlament przegłosował przepis, który wprowadzi od września 2018 roku całkowity zakaz używania przez uczniów smartfonów, tabletów oraz smartwatchów. Ograniczenia dotyczą młodzieży do 15 roku życia.

Standard Post with Image

Już w grudniu ubiegłego roku pojawiły się plany dotyczące wprowadzenia całkowitego zakazu korzystania z urządzeń przenośnych podłączonych do internetu. Gorącym zwolennikiem tych przepisów był między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron, umieścił on w swoim programie w czasie kampanii wyborczej zakaz korzystania w szkołach ze smartfonów. W końcu parlament francuski przegłosował wejście w życie ustawy. zgodnie, z którą uczniowie szkół podstawowych i średnich do X klas włącznie nie będą w ogóle używać smartfonów, tabletów czy smartwatchy. Wcześniej dopuszczano używanie telefonów w trakcie przerwy. 

Zwolennicy nowych przepisów podkreślają, że urządzenia te rozpraszają dzieci i nie pozwalają im się skupić. Uzależnienie od mobilnego internetu obniża też aktywność fizyczną francuskich uczniów. 

W naszym kraju nie obowiązuje na razie odgórny przepis, który zakazywałby korzystania z urządzeń elektronicznych, jednak poszczególne placówki mogą indywidualnie wprowadzić zmiany w statucie, które ograniczają prawo dzieci do używania smartfonów i tabletów.

Podobne artykuły

Francja zaostrza kary za molestowanie seksualne

Komentowanie ubioru, podglądanie, albo gwizdanie – Francja wprowadziła nowe prawo, które ma pomóc walczyć z molestowaniem seksualnym kobiet w przestrzeni publicznej. Kary pieniężne mają być egzekwowane od razu, na miejscu zdarzenia.

Czytaj więcej