WomanMagazine.pl

FESTIWAL BURNING MAN W EUROPIE!

Legendarny festiwal Burning Man, który odbywa się co roku w USA, w stanie Nevada, na pustyni Black Rock, ma wreszcie swoją europejską edycję i od tego roku odbywa się także w Holandii, w ramach festiwalu Where The Sheep Sleep. Tegoroczna europejska edycja właśnie się zakończyła, ale jest jeszcze szansa na tę amerykańską. Można też wykupić członkostwo i już zapisać się na przyszły rok!

Standard Post with Image

Burning Man, czyli Płonący Człowiek, ma już swoją renomę, a jego amerykańska edycja  odbywa się od 1986 roku.

Na pustyni powstaje całe artystyczne miasteczko, które przyciąga tysiące turystów. Kulminacyjnym punktem jest palenie drewnianej, gigantycznej konstrukcji-kukły, co wygląda spektakularnie. Festiwal przyciąga wielu artystów, którzy mają okazję wykorzystać tę przestrzeń do pokazania swojej sztuki. W trakcie festiwalu odbywa się wiele workshopów.

Całe to artystyczne miasteczko podzielone jest na mniejsze wioski tematyczne. W amerykańskiej wersji jest ich wiele, w holenderskiej jest ono podzielone na 4 strefy: sztuki, kultury, zaangażowania obywatelskiego i edukacji.

Na festiwalu znajdziemy także artystyczne instalacje. Tegoroczna amerykańska edycja zapowiada powstanie 10 ławek, które mają odzwierciedlać ideały Burning Man:

  • Radical InclusionWłączanie i angażowanie społeczności, ławka, która się rozszerza i jest większa niż się wydaje na pierwszy rzut oka.
  • Gifting – Dawanie, ławka, z ukrytymi prezentami dla odwiedzających.
  • Decommodification – Modyfikacja dekoru, ławka z przetwarzanych materiałów
  • Radical Self Reliance – Radykalna Samodzielność, ławka do samodzielnego złożenia
  • Radical Self Expression – Radykalne Samowyrażanie, ekspresja własna, dwie ławki naprzeciwko siebie, z możliwością mówienia i słuchania siebie
  • Communal Effort – Wspólny Wysiłek, ławka z ozdobną kapą dla wygody i estetyki
  • Civic Responsibility – Odpowiedzialność Obywatelska, bezpieczna przestrzeń dla podróżnika z 3 ławkami i stołem
  • Leave No Trace- Ławka Nie Zostawiaj Śladu, przezroczysta ławka w środku ogrodu Zen, która pewnie ma wyrażać poszanowanie dla środowiska
  • Participation – Udział, ławka, na której można się aktywnie pohuśtać
  • Immediacy – Bezpośredniość, ławka, która jest ruchoma i poniekąd wychodzi do wędrowców

Europejska wersja przyjęła te same ideały i credo. Festiwal przeszedł już do popkultury i nawiązania do niej znajdziemy w filmach i serialach.

Amerykańska impreza potrwa od 28 sierpnia do 5 września w USA.

Podobne artykuły

FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA

Jest jeszcze szansa, by zobaczyć festiwal kultury żydowskiej w Warszawie. Celem festiwalu jest przywrócenie klimatu przedwojennej Warszawy, czy też „Warszy” z opowiadań Singera.

Czytaj więcej

Festiwal (nie tylko) muzyczny

Niedawno zakończył się jeden z największych festiwali muzycznych w USA (Coachella Valley Music and Arts Festival), a w polskich mediach można było jedynie słyszeć relacje modowe – „ochy” i „achy” nad festiwalowymi stylizacjami celebrytek i celebrytów. Czy jest to objaw szerszego trendu – lansu przez festiwal? Czy liczy się tylko wyróżnienie przez to, co się na siebie włoży?

Czytaj więcej