WomanMagazine.pl

Europejskie Drzewo Roku 2019 - polskie drzewo potrzebuje naszych głosów

Polskie drzewo potrzebuje naszych głosów – ostatnie dni głosowania w europejskim konkursie. Przed nami ostatnie 4 dni głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2019 i ostatnia szansa dla polskiego drzewa na miejsce na podium.

Standard Post with Image

 

W tym tygodniu plebiscyt jest tajny i nie zobaczymy już liczby głosów oddanych na poszczególne drzewa. Tuż przed utajnieniem wyników polskie Klęczące drzewo z Krasnegostawu miało 11125 głosów internautów i plasowało się na 10 miejscu. Na prowadzeniu był dąb Abramtsewo z Rosji (30722 głosy). Klub Gaja zachęca do głosowania na  www.treeoftheyear.org i wsparcia polskiego drzewa! Zwycięzcę poznamy już 19 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli.

 

Przypomnijmy sylwetkę polskiego kandydata: Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim wygrało polską edycję konkursu Drzewo Roku 2018 prowadzonego przez Klub Gaja. Jego historia jest bardzo wyjątkowa. Jeszcze kilkanaście lat temu był wskazany do wycinki, jako „nieestetyczny i zdeformowany”. Spotkało się to jednak ze sprzeciwem społecznym, w rezultacie którego drzewo  zostało uratowane. Dziś jest popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, a także częstym tematem dzieł plastycznych. Forma drzewa, upadającego ku ziemi, jakby przełamanego, następnie wznoszącego się swą koroną ku słońcu symbolizuje determinację w dążeniu do celu, a także nadzieję, która nie pozwala się poddawać.

 

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 9. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. W poprzednich edycjach europejskiego konkursu polskie drzewa trzykrotnie stawały na podium. W 2013 roku platan z Kóz zdobył 2. miejsce, w 2014 roku na 3. miejscu był Dąb Wybickiego z Będomina, a w 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim. W tym roku w konkursie bierze udział 15 drzew z całej Europy. Wręczenie tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2019 dla zwycięskiego drzewa odbędzie się 19 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli.

 

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO TUTAJ >>>>

Więcej o konkursie Europejskie Drzewo Roku  www.treeoftheyear.org

Na zdjęciu: Klęczące drzewo w Krasnymstawie. Fot. Klub Gaja/Tomasz Chuszcza

Podobne artykuły

URODOWE TRIKI NASZYCH CZYTELNICZEK cz.2

Pani Iza Wolanin poleca maseczki! Mało innowacyjne? A próbowałyście ich w duecie? Jesteśmy przekonani, że maseczka z fajnym mężczyzną potrafi zdziałać cuda ;-)

Czytaj więcej

Piotruś Pan naszych czasów – czy warto się z nim wiązać?

Zawadiaka. Błyskotliwy, uroczy i dowcipny, a przy tym taki… nieuchwytny, trochę niegrzeczny. Dla wielu z nas, kobiet, brzmi intrygująco. Jako pierwsze wrażenie, impuls – dlaczego nie? Dobra partia na krótką przygodę, oderwanie się od szarej rzeczywistości. Tylko czy życie na dłuższą metę z takim mężczyzną, a raczej – wiecznym chłopcem, ma jakikolwiek sens?

Czytaj więcej