WomanMagazine.pl

Będzie bolało Adama Kaya – recenzja Woman Magazine

Niewydolność polskiego sytemu opieki zdrowotnej, można by rzec, jest tematem nr 1 praktycznie od… zawsze. Mijający rok także nie był wolny od tej tematyki. Całkiem niedawno zakończył się wszakże protest lekarzy rezydentów.

Standard Post with Image

Wystarczyło, że kilka procent młodych lekarzy odmówiło pracy w wymiarze godzin przekraczającym „normalny” czas pracy (wypowiedzenie klauzuli opt-out), a działanie wielu oddziałów szpitalnych zostało sparaliżowane.

Rezydenci protestowali przeciwko zbyt małym nakładom finansowym na służbę zdrowia, niskim zarobkom, niewydolności systemu, który sprawia, że w szpitalach jest zbyt mało lekarzy – w porównaniu do liczby pacjentów. Efekt tego jest taki, że muszą pracować niemal nieustannie i to za niewielkie (w stosunku do czasu i wagi pracy) wynagrodzenie. Walczyli o prawa swoje, ale i pacjentów – argumentując, że w sytuacji, która jest obecnie, nie jest możliwa efektywna opieka nad pacjentem.

Okazuje się, że nie tylko w Polsce borykamy się z takimi problemami. Dowodem na to jest  książka Adama Kaya, niegdyś lekarza ginekologa - położnika, a dziś komika, scenarzysty i pisarza. Książka złożona jest z zapisków, które notował przez cały okres pracy w zawodzie lekarza – od pierwszej posady w roli stażysty, aż do pracy jako starszy rezydent. Przed najwyższym stopniem rozwoju zawodowego, odszedł z pracy w ówczesnym szpitalu. Odszedł też całkowicie od zawodu.

Książka „Będzie bolało” ukazuje nam realia awansu zawodowego lekarzy, ale najmocniej – jego codzienną pracę. W trybie niemal 100 godzin tygodniowo, wrzuconego na głęboką wodę – w sytuacje, w których musi radzić sobie sam, improwizować, uczyć się niewiadomo skąd (studia do wykonywania tego zawodu nie przygotowują należycie) – ciągle w stresie, bo z narażeniem ludzkiego życia. W poczuciu ogromnej odpowiedzialności, często bezradności, strachu i samotności.

Z lektury wyłania nam się obraz człowieka wyżutego przez system, pozostawionego samemu sobie – z wielkim karbem odpowiedzialności. Ogromnym. Oliwy do ognia dodają nowe rozporządzenia, które w tym czasie wchodzą w życie, które jeszcze bardziej regulują życie lekarza – w taki sposób, żeby pracował jak maszyna. Wydaje się, że tylko ten, kto przetrwał tę kilkuletnią przeprawę, ma prawo do jakiś profitów (mowa tu o lekarzach specjalistach, którzy w książce zachowują się jak święte krowy i tak też są traktowani). Harować muszą inni i to ponad ludzkie siły.

Książkę, mimo trudnych sytuacji, które są w niej opisywane, czyta się w półuśmiechu. To zasługa brytyjskiego humoru, a dokładniej – poczucia humoru i wyczucia samego autora. Jednak nie jest to lektura przyjemna. Jest jak zjedzenie słodkiego cukierka, pozostawiającego gorzki posmak. Finał książki jest pozbawiony nawet krzty humoru. Jest tak poważny, że aż wbija w fotel. Jestem pewna, że to właśnie do tych ostatnich stron odnosi się tytuł całej książki.

Książka Kaya była i jest nadal ważnym głosem w debacie publicznej w Wielkiej Brytanii na temat stanu tamtejszej służby zdrowia. Stała się filarem obronnym lekarzy i pozostałych pracowników szpitali, którym ówcześni rządzący zarzucili pazerność, chciwość i lenistwo - opowiadając zwyczajnie, bez retuszu, o tym jak naprawdę wygląda praca w państwowej służbie zdrowia, jak wygląda dyżur lekarski, dzień (często przeplatający się z nocą i to wielokrotnie) z życia – nie-życia lekarza. Zresztą kończy się nawet listem autora do ministra zdrowia.

„Będzie bolało” warto przeczytać – dla poczucia humoru autora, dla wzbogacenia wiedzy na temat służby zdrowia, ale najbardziej tego, jak może wyglądać życie młodego lekarza, także tego polskiego. Książka obdziera bowiem obraz tego zawodu z potocznego postrzegania jako prestiżowego, dobrze płatnego, godnego uczucia zazdrości. Każe spojrzeć na niego bez patosu, z zimnym realizmem, a jednocześnie empatią. Dobrze jest poznać i ten punkt widzenia, choćby dla chwili refleksji, gdy następnym razem będzie się chciało powiedzieć coś o profesji, o której tak naprawdę nie wie się nic…

 

Tytuł: Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Autor: Adam Kay

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik

Liczba stron: 312

Data premiery: 06.06.2018r.

Wydawnictwo Insignis

 

Mamy dla Was jeden egzemplarz ksiażki. Zapraszamy na nasz fp na Facebooku. Tam znajdziecie szczegóły.

Podobne artykuły

WOMAN MAGAZINE OTWARTY!

W piątkowy wieczór 8 kwietnia 2016 w krakowskim Hotelu Kossak odbyła się Wielka Gala otwarcia naszego magazynu internetowego! Od tygodni czekaliśmy, by w końcu oficjalnie przypieczętować rozpoczęcie tworzenia nowego miejsca w sieci, dedykowanego współczesnej kobiecie.

Czytaj więcej

GALA OTWARCIA WOMAN MAGAZINE

8 kwietnia 2016 r. w Hotelu Kossak w Krakowie odbędzie się gala otwarcia nowego magazynu online, dedykowanego współczesnym kobietom. Event rozpocznie się o godzinie 19 i potrwa do ok. 22. Dla gości przewidziano wiele atrakcji! Wstęp wolny!

Czytaj więcej