WomanMagazine.pl

3 RÓŻNICE W WALENTYNKACH NA ŚWIECIE

Dzień Zakochanych przywędrował do Polski w latach 90. z kultury francuskiej oraz krajów anglosaskich. Aktualnie jest to święto niemalże o zasięgu globalnym, chociaż, w zależności od zakątka świata, obchodzi się je w inny sposób i… nie tylko 14 lutego!

Standard Post with Image

W RÓŻNYCH DNIACH

Pierwszą rzeczą odróżniającą polskie walentynki od zagranicznych jest termin. Nie wszędzie obchodzone są one w połowie lutego. Dla przykładu, w Rumunii zakochani świętują 24 lutego, a w Słowenii dniem szczególnym jest 12 marca, znany także jako dzień świętego Grzegorza. W Brazylii zaś to 12 czerwca. Nie wyobrażalnie romantyczni mogą wydawać się nam Czesi, którzy obchodzą Święto Zakochanych aż dwa razy w roku! Pierwszym jest tradycyjny 14 lutego, drugim 1 maja.

POD RÓŻNYMI NAZWAMI

Odpowiedniki Walentynek nie zawsze w pierwszej kolejności przywodzą na myśl Święto Miłości. Szwedzi obchodzą „Alla hjartans dag”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Święto wszystkich Serc”, Portugalczycy mają swój „Dia dos Namorados”, czyli po prostu „Dzień chłopaka i dziewczyny”, a w Estonii Walentynki to nic innego jak „Dzień przyjaciół”. Może ta ostatnia, stosunkowo neutralna opcja przypadłaby do gustu zagorzałym przeciwnikom tradycyjnego 14 lutego?

ZWYCZAJE

Dzień zakochanych kojarzy nam się nierozerwalnie z serduszkami, kartkami walentynkowymi i pluszowymi misiami. W lutym przeżywamy prawdziwą inwazję czerwieni, a słodkość wylewa się strumieniami ze sklepów. A co, jeśli wszystkie dekoracje przeniosłyby się na ulicę?

Nic prostszego, wystarczy polecieć za Ocean! W Stanach Zjednoczonych ulice toną w serduszkach, a nawet szkoły organizują w ten dzień zajęcia tematyczne. Nie powinno nas także zaskoczyć, że Amerykanie wydają kilkanaście miliardów dolarów na prezenty w tym dniu, ale obdarowują prezentami także członków swoich rodzin.

W Danii popularne jest wysyłanie przez panów gaekkebrev – rymowanego listu o dowcipnym charakterze bez podpisu. Do dziewczyny należy odgadnięcie imienia adresata, dzięki czemu zostanie obdarowana słodkościami.

Do najbardziej „ekscytujących” należą Walentynki w Malezji, gdzie organizowany jest konkurs dla zakochanych. Skuwani są kajdankami i przebywają ze sobą nierozerwalnie cały tydzień. Mają wtedy szansę na wygranie nagrody pieniężnej, ale cóż może być trudnego w nieustannym przebywaniu z ukochanym?

Ciekawe zwyczaje pojawiają się w ojczyźnie Shakespeare’a, w której popularnymi prezentami są wycinane z kartonów wizerunki Romea i Julii. Do dawnych zwyczajów należało przebieranie się przez dzieci za dorosłych oraz otrzymywanie prezentów przez tajemniczą postać Jack Valentine.

W nieodległej Walii zakochani rzeźbią dla siebie drewniane łyżeczki z wygrawerowanymi serduszkami, kłódkami i kluczami, co ma oznaczać otwarcie serca dla drugiej osoby.

A Wam który zwyczaj najbardziej przypadł do gustu? :-)

Podobne artykuły

NAJMODNIEJSZY KOŃ NA ŚWIECIE

Wydawało się, że już nic nie zadziwi naszych oczu. A jednak! Po słodkich outfitach dla psów amerykańskich gwiazd postanowiono pójść o krok dalej. Wymyślono strój dla… konia! I to w niebagatelnym stylu, bo samego zainteresowanego zdobi prawdziwy, skrojony na miarę garnitur, na dodatek tweedowy!

Czytaj więcej
Miłosne zwyczaje

MIŁOSNE ZWYCZAJE NA ŚWIECIE

Ile na świecie par, tak różne oblicza słowa „miłość”. Jedne wynikają z upodobań zakochanych, drugie zależą od narzuconych przez miejsce pochodzenia zwyczajów. W końcu nie bez powodu mówi się, że co kraj to obyczaj, a do tego miłosny!

Czytaj więcej