WomanMagazine.pl

Gwiazdki Michelin 2019 rozdane

Rozdano Gwiazdki Michelin 2019, czyli wyróżnienie przyznawane najlepszym restauracjom w Europie. W tym roku otrzymały je dwa lokale z Warszawy.

Standard Post with Image

Przewodnik Michelin od kilkudziesięciu lat jest jednym z najważniejszych źródeł informacji dla smakoszy z całego świata. Po raz pierwszy został opublikowany przez produkujących opony braci Michelin w 1900 roku, początkowo miał stanowić pomoc dla francuskich kierowców, którzy szukali warsztatów samochodowych i zakwaterowania oraz miejsca, gdzie można dobrze zjeść w czasie podróży. Do 1920 roku rozprowadzano go za darmo, później wprowadzono opłatę, z czasem także wprowadzono trzystopniową skalę ocen, czyli wspomniane gwiazdki, a przewodnik w zestawieniu oprócz francuskich restauracji zaczął uwzględniać też lokale z całego świata.

Dzisiaj znalezienie się w tej słynnej czerwonej książeczce jest marzeniem każdego restauratora, stanowi bowiem potwierdzenie wysokiego poziomu kulinarnego. Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację, dwie rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, a trzy kuchnię wyjątkową. Inspektorzy Michelin przyznają też wyróżnienia za jakość obsługi, wystrój i korzystny stosunek jakości do ceny.

W tym roku gwiazdki Michelin otrzymały dwie polskie restauracje Atelier Amaro i Senses, obie w Warszawie. W przewodniku Main Cities of Europe 2019 znalazło się łącznie 27 lokali z Warszawy. Między innymi trzy nowe miejsca, Chłodna 15 by Wilamowski, Bez Gwiazdek oraz Europejski Grill. Kieliszek na Hożej otrzymał wyróżnienie Bib Gourmand, czyli nagrodę za korzystny stosunek jakości do ceny. Swoje pozycje w czerwonej książeczce zachowały Brasserie Warszawska, Kieliszki na Próżnej, Butchery and Wine i Ale Wino. Z przewodnika Michelin zniknęło sześć restauracji z poprzedniego roku: Ale Gloria Magdy Gessler, Strefa, Tamka 43, Salto, delizia i Merliniego 5. Spośród 26 wyróżnionych w ubiegłym roku restauracji krakowskich, swoje miejsce zachowały wszystkie lokale za wyjątkiem Industrial Resto & Bar.

W książeczce znajduje się obecnie 25 restauracji w Krakowie i 27 w Warszawie.

Podobne artykuły

Netflix prezentuje premiery na styczeń 2019

Netflix nie zwalnia tempa, na styczeń 2019 roku przygotował wiele nowości oraz premier filmowych i serialowych. Sprawdźcie listę nowości tej stacji.

Czytaj więcej

„Zimna wojna” wśród 9 filmów z największą szansą na Oscary 2019

Wielkimi krokami zbliża się Oscarowa gala. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego znalazła się na tzw. Krótkiej liście do tej nagrody.

Czytaj więcej