WomanMagazine.pl

Obalamy mity związane z miesiączką

Dla wielu z nas menstruacja to krepujący temat, wokół którego narosło sporo mitów. Obalamy dzisiaj niektóre z nich.

Standard Post with Image

Dla wielu kobiet miesiączka to męczący czas, boli nas wówczas brzuch, jesteśmy rozdrażnione, nerwowe. Jednak to nie znaczy, że wszystko musi się zmieniać w czasie tych dni, a my mamy rezygnować z wszelkich przyjemności.

Podczas miesiączki nie można zajść w ciążę?
Co prawda zajście w ciąże w czasie trwania okresu jest dość mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Wystąpienie miesiączki przypada zazwyczaj na dni niepłodne dla kobiety, ale zawsze może dojść do przesunięć w cyklu, a krwawienie może być krwawieniem sródmiesiączkowym, które występuje w połowie cyklu, wtedy gdy dni płodne. Na dodatek plemniki mogą żyć w kobiecych drogach rodnych nawet 3 dni, uwolniona komórka jajowa jest natomiast gotowa do zapłodnienia przez 24 godziny. Zatem jeśli wystąpi, któraś z opisanych sytuacji może dojść do zapłodnienia. Właśnie dlatego również podczas okresu warto się zabezpieczać. 

Podczas okresu nie można uprawiać seksu
Nie ma takich przeciwwskazań, jeśli tylko każdy z partnerów wyrazi taką chęć. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej higienie. W te dni zaleca się również użycie prezerwatywy, szyjka macicy jest bowiem otwarta i łatwiej może dojść do zakażenia. 

Tampon może zniknąć
Tampon może się przesuwać w pochwie, ale nie dostanie się do macicy, ponieważ jej szyjka ma średnicę zbliżoną do łebka zapałki. Owszem, sznureczek może się tam wsunąć, ale nie należy panikować i spokojnie wyjąć tampon.

Brak okresu oznacza ciążę
Co prawda, spóźniający się okres może zwiastować ciąże, ale nie jest to jedyny powód. Przyczyną mogą być także zaburzenia hormonalne, zbyt gwałtowne odchudzanie, długotrwały stres czy problemy zdrowotne. Zażywanie niektórych leków także wpływa na cykl miesiączkowy. Nie wpadajmy więc w panikę, a dla pewności wykonajmy test ciążowy.

Miesiączka nierozerwalnie wiąże się z PMS
PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyczy większości kobiet i wiąże się z zachwianiem równowagi hormonalnej, ale nie jest absolutnie konieczny. Dolegliwości z nim związane pojawiają się zazwyczaj na kilka dni przed miesiączką i trwają z różnym natężeniem do pierwszego dnia krwawienia. Są to zarówno fizyczne oznaki naszego ciała jak obrzmiałe piersi, jak i samopoczucie psychiczne, jak szybkie denerwowanie się, czy podły nastrój. Dlatego bądź dla siebie w te dni łagodna i zapewnij sobie coś, co poprawi ci nastrój.

Podczas okresu nie można korzystać z basenu
Nieprawda. Wystarczy zabezpieczyć się tamponem albo kubeczkiem menstruacyjnym. Należy jednak pamiętać, żeby po wyjściu z basenu zmienić od razu tampon, by bakterie się nie mnożyły. Od razu rozwiejmy też mit dotyczący aktywności fizycznej, aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i zmniejszyć ból związany z okresem. Jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze możemy zdecydować się na lżejsze ćwiczenia.

Podobne artykuły

Fakty i mity na temat baniek leczniczych

Jednym bańki kojarzą się z koszmarem z dzieciństwa, dla innych to zabobon, a jeszcze inni chwalą ich zdrowotne działanie. Czy bańki rzeczywiście leczą?

Czytaj więcej

Fakty i mity na temat przygodnego seksu

Wydaje wam się, że przypadkowy seks to efekt nałożenia się na siebie miejsca, czasu i osoby? Zapoznajcie się trzema badaniami, które obalają popularne mity związane z przypadkowym seksem.

Czytaj więcej