WomanMagazine.pl

Cukrzyca – zapobiegaj zamiast leczyć!

W dniu Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada na 14go listopada, zachęcamy was do zapoznania się z naszym eksperckim materiałem. Czasem wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, odpowiednia dieta i ruch, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę do zera.

Standard Post with Image

Lekarze biją na alarm: od początku lat 90. liczba chorych na cukrzycę wzrosła sześciokrotnie. Co 10 sekund na świecie diagnozuje się ją u dwóch osób. Według szacunków IDF (Międzynarodowa Federacja ds. Cukrzycy), na cukrzycę cierpi obecnie 230 milionów osób, a liczba obciążonych tą chorobą w Polsce przekroczyła już 3 miliony. Federacja ostrzega, że za 20 lat liczba chorych może wzrosnąć na świecie do 350 milionów! To druzgoczące dane.  Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za jedną z najpoważniejszych chorób naszego wieku.

Cukrzyca dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Typ 1 cechuje się zupełnym brakiem insuliny, wytwarzanej przez komórki beta w trzustce. Przyczyny jej powstawania nie są do końca znane i trudno ją w tej formie leczyć. Inaczej jest w przypadku - cukrzycy insulino-niezależnej. Zgonie z danymi National Institutes of Health około 85% z chorych na ten typ cukrzycy ma nadwagę. To właśnie otyłość uważana jest za podstawowy czynnik wywołujący tę groźną i wciąż nieuleczalną chorobę. Ważne, by uzmysłowić sobie, że zbilansowana dieta i choćby minimalna aktywność fizyczna mogą skutecznie opóźnić, a nawet nie dopuścić do zachorowania. IDF zaleca co najmniej 30 minut codziennych ćwiczeń, takich jak: szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze, taniec. Wykazano, że regularne chodzenie pół godziny dziennie, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 35–40%.

Także medycyna wychodzi nam naprzeciw w drodze do utrzymania prawidłowej masy ciała. Osoby, które mają trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, jak również diabetycy w niewymagającej leczenia insuliną fazie cukrzycy, powinny docenić właściwości morwy białej. Jest to roślina od wieków wykorzystywana w chińskiej medycynie ludowej. Badania potwierdziły, że liście tego niewielkiego drzewa zawierają substancje hamujące działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów do glukozy, co ogranicza przyswajanie cukrów po posiłkach. Przyczynia się to, do utrzymania zrównoważonego metabolizmu węglowodanów w organizmie człowieka, poprzez ograniczenie wzrostu poziomu glukozy we krwi po posiłku oraz poprzez możliwość stymulacji wydzielania insuliny. Morwę białą można spożywać w postaci herbatki, wypijanej przed głównymi posiłkami lub w formie tabletek doustnych. Suplementacja farmakologiczna daje lepsze rezultaty, gdyż zawiera ekstrakt standaryzowany, co umożliwia określenie ilości składnika aktywnego, jakim jest moranolina. Warto pytać o taki preparat w aptece.

Po 45 roku życia do działań prewencyjnych dobrze dołączyć wykonywanie badania poziomu cukru, gdyż wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta. Jeżeli w rodzinie odnotowano przypadki wystąpienia cukrzycy, testy warto robić nawet u młodych osób. Wcześniej wykryta choroba, daje większe możliwości normalnego życia. Objawy, na które należy zwracać uwagę to:

  • częste oddawanie moczu,
  • nadmierne pragnienie,
  • zwiększone łaknienie,
  • utrata masy ciała,
  • chroniczne zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • ból żołądka i wymioty,
  • mrowienie lub drętwienie rąk lub stóp,
  • niewyraźne widzenie,
  • częste infekcje,
  • wolno gojące się rany.

Podobne artykuły

Stabilizatory - by leczyć i przeciwdziałać kontuzjom

Wszyscy sportowcy, ale także Ci którzy intensywnie uprawiają jakąś dyscyplinę, liczą się z ryzykiem kontuzji, która nie tylko może uniemożliwić zrealizowanie planu treningowego, ale co gorsza wyeliminować ze startu w turnieju czy zawodach. Na szczęście medycyna wychodzi coraz bardziej naprzeciw takim sytuacjom.

Czytaj więcej

Cukrzyca w ciąży - przykładowy jadłospis

Masz cukrzycę i spodziewasz się dziecka? Ten wpis jest specjalnie dla Ciebie...

Czytaj więcej