WomanMagazine.pl

Praca w podróży – czy jest możliwa?

To artykuł dla Pań pracujących zdalnie lub mających taką możliwość. Dziś pójdziemy o krok dalej... Praca w podróży? Na pierwszy rzut oka temat może wydawać się zarezerwowany dla pracoholików. Jednak coraz więcej firm wspiera pracę zdalną. A jak wygląda praca na wakacjach? Czy jest możliwa (i ma sens)? O tym w dzisiejszym artykule!

Standard Post with Image

Jeśli chcemy pracować w podróży, ale dobrze jej nie zaplanujemy, bardzo możliwe, że nie wyjdzie nam na dobre ani jedno, ani drugie. To bardzo trudna umiejętność, która nie zawsze zależy tylko od nas. Czy jest opłacalna? Tak, ale nie dla każdego i nie w każdej sytuacji. Co zatem powinnaś wiedzieć, planując pracę zdalną, będąc na wakacjach?

1. Przede wszystkim zastanów się, czy jest Ci ona potrzebna (do szczęścia). Być może pracujesz cały rok i jest to Twoja jedyna okazja na wakacyjny urlop. Jeśli czujesz, że jesteś „zmęczona materiałem”, a bez Ciebie firma się nie zawali, odpuść… Nawet najlepszemu pracownikowi należy się odpoczynek! Dzięki temu powrót do pracy będzie bardziej wydajny, a Ty całkowicie poświęcisz się odpoczynkowi, rodzinie lub przyjaciołom. Ogółem... warto ;)

2. Jeśli jednak uznasz, że wypoczęłaś już wystarczająco, a boisz się, że po powrocie nie wygrzebiesz się z nadmiaru obowiązków – pracuj w podróży. Zwłaszcza jeśli jesteś freelancerką i nad niektórymi rzeczami po prostu musisz panować. Spróbuj, bo to może być ciekawe doświadczenie. Staraj się jednak, aby nie były to projekty, których nie jesteś w stanie zrobić przy użyciu zwykłego laptopa lub potrzebujesz innych ludzi.

3. Ustal priorytety i… pilnuj ich! Jeśli zaoferowałaś się, że pracujesz, pilnuj swoich obowiązków. Poczta, facebook i klienci nie przestaną nagle istnieć tylko dlatego, że Ty zamiast kolejnego projektu zdecydowałaś jednak, że wolisz dłużej pospać lub jechać na  spontaniczną wycieczkę. Ustal więc granice i trzymaj się ich. Odpuszczaj tylko wtedy, kiedy nikt inny na tym nie ucierpi i możesz coś zrobić w innym terminie.

4. Ustal swoje plany… z innymi. Jeśli wyjeżdżasz z mężem i dzieckiem, może Ci być trudno skupić się na pracy. W końcu jesteście tam razem, a maluch może nie rozumieć, że teraz mamusia pracuje. Jeśli będziesz za dużo czasu siedziała przed komputerem, tak naprawdę nikt nie będzie miał wakacji, bo wszyscy będą Ci przeszkadzać, jednocześnie podporządkowując się Tobie. Jeśli chcesz pracować – wstań dwie godziny wcześniej lub idź dwie godziny później spać. Nie trać czasu w ciągu dnia, kiedy najwięcej się dzieje, a Ty, zamiast skupić się na przyjemnościach, myślisz o robocie do wykonania. Wyjątkiem może być czas relaksu – śródziemnomorska poobiednia sjesta lub czas, w którym tata pójdzie z dziećmi na rowerki wodne. Czy jednak na pewno nie chcesz w tym uczestniczyć?

5. Ustal… granice. Jeśli pracujesz, to pracujesz. Jeśli się bawisz, to punktualnie odkładasz komputer i wyłączasz internet. Jest to dla Ciebie bardzo ważne – musisz wyraźnie oddzielić czas wolny od pracy i porządnie skupić się na obu rzeczach.

6. Planując pracę w podróży, dowiedz się, czy na pewno będziesz miała ku temu możliwości. Czy w pokoju, który wynajmujecie, będziesz miała własne biurko? Czy w drewnianej chatce będzie WiFi lub w ogóle zasięg? Czy jeśli codziennie planujecie zrywać się o świcie, znajdziesz czas na pracę? Czy Twoja rodzina to zaakceptuje? ;-)

Na te pytania musisz odpowiedzieć sobie sama. Praca w podróży jest możliwa, ale na określonych warunkach. Pamiętaj, że nie zawsze dzięki temu odpoczniesz i czasami może się to wydać problematyczne dla Twoich najbliższych. Ustalcie więc ogólne zasady, których będziecie się trzymać. Powodzenia!

 

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Czy warto posłać dziecko do szkoły alternatywnej?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się alternatywne do standardowych szkół publicznych formy nauczania takie jak szkoły waldorfskie czy placówki Montessori. Czy warto posłać do nich nasze dziecko?

Czytaj więcej