WomanMagazine.pl

Nie warto igrać ze... stresem

Której z nas nie zdarzyło się zaspać na ważne spotkanie, kiedy zamiast zjeść spokojnie śniadanie, wypadłyśmy z domu jak szalone, a potem ten niefortunny splot wydarzeń... Duży samochód, którego nie dało się wyprzedzić, dwa razy z rzędu czerwone światła i winda, w której nie było już miejsca... A do tego hormony, z którymi organizm próbował walczyć. Wiesz, że za dużo stresu to niezdrowo?

Standard Post with Image

Powyższa historyjka jest tylko jedną z wielu kombinacji, w której nasz organizm narażony jest na wyniszczające działanie stresu. Na szczęście jest to sytuacja niecodzienna, bo nie zawsze zdarza nam się zaspać. Jeśli jednak przerodzi się w rutynę, może być groźna... 

Współczesność i postęp cywilizacyjny niesie ze sobą ciągłe zabieganie, rywalizację zawodową, a także przytłaczającą ilość obowiązków, zarówno zawodowych, jak i rodzinnych. A ciągła presja i mierzenie się z wieloma sytuacjami to nie lada wyzwanie dla organizmu!

Przewlekły stres skutkuje natomiast licznymi schorzeniami, osłabieniem układu odpornościowego, cukrzycą, zapaleniem stawów, a także nasileniem chorób z autoagresji. Czasem stresująca sytuacja wpływa na nas korzystnie, mobilizując, ale nie lekceważmy napięcia przewlekłego!

 

Jak stres objawia się w naszym organizmie?

U każdego wygląda to inaczej. Wśród częstych objawów pojawia się przyspieszone bicie serca, kłopoty ze snem, z żołądkiem, a także pogorszenie pamięci. W zależności od osoby może występować brak apetytu albo napady wilczego głodu. Oczywistym jest także pogorszenie samopoczucia i duża koncentracja na źródle stresu, który przysłania wszystko wokół.

 

Jeśli jesteś zbyt często narażona na sytuacje stresowe lub zbyt łatwo w nie wpadasz, zareaguj, póki jeszcze jest na to czas!

 

Twój ciągle zestresowany organizm produkuje dużą ilość kortyzolu, a także wytwarza coraz mniej przeciwciał. Tym samym coraz łatwiej złapać mu infekcję, innymi słowy: zachorować. Czy masz na to czas?

To jednak nie wszystko... Skandynawscy uczeni dowiedli, że osoby ciągle zestresowane bardziej narażone są na raka piersi! Wśród chorób pojawiają się także groźne problemy z sercem i układem krążenia. Według badań najbardziej stresogennym elementem dnia jest droga do pracy oraz przebywanie w niej. Wśród najbardziej podatnych zawodów wymienia się pielęgniarkę, nauczyciela, policjanta, a także dziennikarza czy prezentera. Groźna dla naszego zdrowia jest także możliwość utraty pracy...

 

Jak temu przeciwdziałać?

Dobrym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać w trosce o zdrowie, jest to, co możemy zrobić, by stresu uniknąć. Co zatem?

- Przede wszystkim poznaj siebie! Warto mieć świadomość tego, co dzieje się z naszym ciałem i co wywołuje u nas stres. Być może niektóre sytuacje można wcześniej przewidzieć?

- Pamiętaj, że korzystanie z pomocy bliskich nie jest niczym złym. Jeśli może Ci to ułatwić zmierzenie się z trudnościami... warto próbować!

- Nigdy NIE KUMULUJ stresu. Jeśli czujesz taką potrzebę - porozmawiaj o tym. Dobrym wyjściem będzie czas na... odstresowanie się. Ulubiony serial + coś słodkiego, zawsze niezawodne!;)

- Zacznij biegać, tańczyć lub ćwiczyć. Nie ma lepszej metody na stres, niż wysiłek fizyczny, który rozładuje nagromadzone emocje i całkowicie Cię zrelaksuje.

- Idź na masaż albo poproś partnera, aby rozmasował Ci barki.

- Zacznij stosować ćwiczenia odprężające (o tym jeszcze napiszemy!).

 

A jakie są Wasze metody na walkę ze stresem?;)

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Diabetyk nie może jeść czekolady? To mit!

Z radością obalamy mit, mówiący o tym, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść czekolady. Mogą, ale nie każdy rodzaj i nie w każdej ilości. Raz na jakiś czas, każdy może zjeść jedną lub dwie kostki gorzkiej czekolady. Najlepiej, gdy zawartość kakao przekracza 70%.

Czytaj więcej