WomanMagazine.pl

CHOROBY NASZEJ CYWILIZACJI

Kiedyś społeczeństwa zmagały się z epidemiami, które rozprzestrzeniały się w błyskawicznych tempie w złych warunkach sanitarnych. Obecnie na większość groźnych chorób mamy szczepionki, więc nie wywołują w nas strachu, a funkcjonują jedynie jako tytuły dzieł literackich. XXI-wiecznemu społeczeństwu wprawdzie nie grozi epidemia niczym z „Dżumy” Camusa, ale problemów cywilizacyjnych nie brakuje.

Standard Post with Image

Skąd te choroby?

Źródeł chorób cywilizacyjnych upatruje się w rozwoju społeczeństwa, spowodowanych postępem cywilizacyjnym i uzależnionym od wielkości naszego społeczeństwa. Dokładniej mówiąc, naszego tempa życia, uzależnienia od potrzeby zarabiania, ciągłego bycia w ruchu i stresu związanego z codziennym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Wzajemna sieć relacji sprawia, że stajemy się uzależnieni od innych, prowadzimy życie narażone na ciągły stres, skupiamy się na jego materialistycznym wymiarze, ciągłym rozwoju techniki.

Kluczowe jest także to, w jakich warunkach żyjemy. Nasz świat także jest pełen hałasu, emitowania groźnego promieniowania, skażeń środowiska, spalin, a i nie rzadko wszelkich używek. Do tego dochodzi nieprawidłowa dieta – większość z nas jada nieregularnie i nie zawsze zwraca uwagę na to, czy odżywia się prawidłowo. Nie służy temu także siedzący tryb życia.

Czy wiesz, że choroby cywilizacyjne odpowiedzialne są za ok. 80% zgonów?! Niewątpliwie pogarszają jakość życia i wpływają na jego skrócenie.

 

Rodzaje chorób

Oto niektóre z chorób, z którymi muszą się mierzyć ludzie XXI wieku. Sytuacji nie polepsza fakt, że jedna choroba może powodować drugą, gdyż wywołane są przez te same przyczyny.

  1. Choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, miażdżyca)
  2. Otyłość
  3. Cukrzyca
  4. Nowotwory
  5. Choroby alergiczne
  6. AIDS, gruźlica
  7. Choroby psychologiczne i społeczne

 

Psychiczne problemy cywilizacyjne

Czyli zaburzenia uniemożliwiające utrzymanie równowagi psychicznej człowieka, utrudniające jego funkcjonowanie społeczne i osobiste. To przede wszystkim pracoholizm, alkoholizm, uzależnienie od internetu, anoreksja, bulimia, depresja, natręctwa, wypalenie zawodowe oraz dużo bardziej trudna w przejściu nerwica. Osoba mająca nerwicę żyje w poczuciu nieustającego lęku, który objawia się w sytuacjach nawet niewielkiej dozy niepewności, a czasem i bez wyraźnych przyczyn. To stan emocjonalnego wyczerpania, który może powodować bezsenność.

 

Jak sobie radzić?

Niestety leczenie często wydaje się bezsilne wobec tych zagrożeń. Z drugiej strony opieka zdrowotna to niewielka część na drodze do polepszenia jakości życia. Największą kontrolę uzyskamy dzięki prowadzeniu zdrowego trybu życia i ograniczeniu sytuacji stresowych. Ważne jest także promowanie na szerszą skalę zdrowego trybu życia i polityki prozdrowotnej oraz podjęcie walki ze swoimi nałogami.

 

Podobne artykuły

Choroby atakujące latem. Na co jesteśmy narażeni w sezonie wakacyjnym?

Latem częściej przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, korzystamy z akwenów wodnych typu basen, jezioro, a także opalamy słońcem. Niestety jeśli nie zachowamy środków ostrożności, każda z tych wakacyjnych aktywności może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym chorobą.

Czytaj więcej

Jak dobrać kolor ubrania do naszej urody?

Zakupy, to nic trudnego – powiemy. Wystarczy przymierzyć i wybrać coś, co nam się spodoba. Jednak każda z nas posiada inną karnację i charakterystyczne dla swojej urody cechy szczególne. Ubranie powinno nie tylko nas wyrażać, ale i pasować do nas. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania idealnej dla nas kreacji.

Czytaj więcej